Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Siber savunma ilk kez NATO bildirisinde

  AA
  05.09.2014 - 21:08 | Son Güncelleme:

  NATO Zirvesi'nde, siber savunmanın NATO'nun ortak savunma ilkesinin parçası olduğu vurgusu ilk kez sonuç bildirisinde yer aldı.

  Galler'in Newport şehrinde yapılan NATO Zirvesi'nin sonuç bildirisinde, siber saldırılar ve tehditlerin daha yaygın ve zarar verici olmaya başladığına dikkati çekilerek, bu zorlukla mücadele için "Gelişmiş Siber Savunma Politikası"nın onaylandığı kaydedildi.

  NATO'nun siber savunma sorumluluklarının da vurgulandığı bildiride, siber saldırıların Transatlantik güvenliği ve istikrarını tehdit edebildiğini belirtildi.

  Siber saldırıların etkilerinin modern toplumlara konvansiyonel saldırılar kadar zarar verebildiği ifade edilerek "Siber savunmanın NATO'nun ortak savunma ilkesinin bir parçası olduğunu onaylıyoruz" denildi.

  Ulusal siber savunma kapasitelerinin daha da geliştirmesine bağlılığın vurgulandığı sonuç bildirisinde, bu çerçevede ittifakın korunmasının hedeflendiği vurgulandı. Yakın ikili ve çok uluslu işbirliğinin NATO'nun siber savunma kapasitesinin geliştirilmesi için önemli olduğu kaydedilerek, Avrupa Birliği (AB) gibi uluslararası kuruluşlarla da bu konuda işbirliği yapılacağı bildirildi.

  Teknolojik yeniliğin ve uzmanlığın NATO ve müttefiklerinin "Gelişmiş Siber Savunma Politikası" amaçlarına ulaşması için önemli olacağı vurgulandı.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı