İK/Yeni Ekonomi Haberleri

İK YENİ EKONOMİ

  Siber güvenlikte nitelikli personel açığı arttı

  Hürriyet Haber
  31.01.2015 - 10:45 | Son Güncelleme: 09.06.2017 - 09:58

  2004’te rapor edilen en büyük siber saldırı saniyede 8 GB iken, 2014’te bu rakam saniyede 400 GB’a ulaştı. Güvenlik kuruluşlarında nitelikli personel alımında ve iş akdinin devamında güçlükler yaşadığını rapor eden katılımcı sayısı ise yüzde 14 artarak yüzde 54’e ulaştı.

  Amerikan siber güvenlik kuruluşu Arbor Networks’ün araştırmasına göre, internet üzerinden sunulan hizmetleri engellemeye yönelik saldırılar 10 yıl önce sadece bir sıkıntı iken, bugün kurbanlarının iş sürekliliği ve karlılığını etkileyen boyutlara ulaştı. 2004’te rapor edilen en büyük saldırı saniyede 8 GB iken, 2014’te yıllık yüzde 54 artışla 50 katına çıktı ve saniyede 400 GB’a ulaştı. Güvenlik duvarlarını bile etkisiz kılabilen saldırıların ilk üç nedeni vandalizm, oyunlar ve ideolojik amaçlar iken, en fazla zarar gören ilk üç grup bireysel kullanıcılar, e-ticaret ve kamu kurumları oldu. Savunma becerilerinde insan faktörü önemini korumaya devam ediyor. Güvenlik kuruluşlarında nitelikli personel alımında ve iş akdinin devamında güçlükler yaşadığını rapor eden katılımcı sayısı yüzde 14’lük bir artışla yüzde 54’lere ulaştı.

  Kurumlar için bir sıkıntıdan daha fazlası
  Arbor Networks, Kasım 2013 - Kasım 2014 dönemini kapsayan 10. Yıllık Küresel Altyapı Güvenliği Raporu’nu yayımladı. Dünyanın dört bir yanından servis sağlayıcılar, şirketler, bulut ve barındırma hizmet sağlayıcıları ve diğer ağ operatörlerinden 287’sinin katılımıyla yapılan anket sonucu ortaya çıkan veriler, internete bağlı olan tüm şirketleri tehdit eden DDoS saldırılarının artışı ve bunun sonuçlarını ortaya koydu. Veri merkezi operatörlerinin üçte birinden fazlasının internet bant genişliğinin tamamını kullanan DDoS saldırılarına maruz kaldığını ve yüzde 44’ün de bir DDoS saldırısı nedeniyle kazanç kaybına uğradığı kayıtlara geçti. DDoS’un kurumlar için bir sıkıntıdan çok daha fazlası, iş süreklilikleri ve karlılıklarını tehdit eden bir faktör olduğunu ortaya koyan rapor, 2014’te saniyede 400 GB’a ulaşan büyüklükte saldırı yaşandığını rapor etti. İnternet servis sağlayıcısı katılımcıların uğradığı saldırılar ise bir önceki yıla oranla yüzde 42 arttı. Servis sağlayıcılar açısından müşterilerine yönelik DDoS saldırıları bir numaralı operasyonel tehdit konumuna geldi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı