Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sibel Meclis'e başka çare yok

Enis BERBEROĞLU

Başka çare kalmadı... Sibel'in hakkını Sibel'e teslim edin. Cennet ülkemin tek kişilik icraat orkestrası Sibel Can'ı TBMM'ye yollayın.

Sakın nereden çıktı demeyin...

Son dört yıldır tanık olduğunuz Sibel Can'ı bir daha düşünün. Televolesi, şişkoluğu, evliliği, çetesi, boşanması, kayınbabası... Boş anı yok, TV ekranından oturma odanıza tecavüz etmediği gece yok...

TBMM'deki 550 milletvekilinin toplam ekran süresi bir Sibel Can etmez. Yüce Meclis'in değerli üyelerinin kamuoyunda yarattıkları hangi tartışma, Sibel Can'ın cep telefonunun neden üç saat kapatıldığı kadar akılda kalır... Demek ki Sibel Can işini Meclis'ten daha iyi biliyor.

* * *

Seçimler yaklaşırken TBMM Başkanlığı geçen dört yılın icraat listesini toparladı, sonuçlar hazin... Ne milletvekili milletin vekili, ne de hükümetler iktidar olabildi...

ANKA'nın haberine göre, 20'nci Meclis'ten çıkan hükümetler 590 adet yasa tasarısı hazırladı. Bu tasarılardan sadece 214'ü yani üçte birinden biraz fazlası yasalaştı. Hükümetler iktidarsız çıktı.

Milletvekilleri tam bin 344 yasa teklifi verdi. Bu tekliflerden sadece 143'ü TBMM'de ele alındı, 32'si yasalaştı.

Demek ki Meclis, her 10 tekliften sadece birini ciddiye aldı, her 100 tekliften 3'ünü yasaya dönüştürdü.

Meclis'in icra görevi yattı. Meclis'in yasama görevi yattı. Gelelim denetim işlevine.

Cumhuriyet tarihinin tartışmasız en çok yolsuzluk, uğursuzluk tartışmasına sahne olan Meclis'te 304 adet araştırma önergesi verildi. Sadece beşte biri kabul edildi. Kurulan komisyonlardan 27'si rapor hazırladı. Ayrıca hazırladı da ne oldu? Liderler anlaştı, aklama sağlandı, pisliğin üstü örtüldü.

Boşuna demiyoruz, Sibel Can bu Meclis'e beş basar diye.

Kızın malı meydanda... Şeffaf şeffaf tartışıyoruz işte.

* * *

Magazin haberciliğinin temel mantığı masalları andırır.

Antik tiyatro seyircisinden bu yana, sıradan halkın soylu ve zenginlerin yatak odasını merak ettiği varsayılır. Prenses Diana örneğinde bu varsayımın ne kadar haklı çıktığı ortadadır.

Ne var ki son yıllarda dünyada ve Türkiye'de magazin çıtasını aşağı çekme eğilimi başgösterdi... Dünyada Spice Girls, Türkiye'de Sibel Can ve taklitleri günlük hayatımıza girdi...

İtiraf etmeli ki Sibel Can'ın halkı temsil gücü Meclis'i geride bıraktı.

O yüzden Sibel Can kadar olamayan Meclis'in arkasından ağlamıyoruz.

Gitsinler ve bir daha gelmesinler...

Tek ricamız Sibel'i de beraber götürsünler.X

YAZARIN DİĞER YAZILARI