Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

SHP’nin Irak’la randevusu

<B>TALABANİ </B>ve <B>Barzani </B>randevu veriyor. <B>Türkmen Cephesi </B>randevu vermekte zorlanıyor!.. Onun için de, Kuzey Irak gezisi erteleniyor.

Kuzey Irak’ı Türkiye’den ilk kez bir siyasal parti genel başkanı ziyaret etmek istiyor. SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın. Neden?.. Karayalçın’a göre:

‘Önümüzdeki dönemde Türkiye’nin gündemine oturacak en temel sorun Irak olacak. Bu nedenle, Türkiye’deki siyasal partilerin ve sivil toplum örgütlerinin Irak’la bağlantı kurması gerektiğine inanıyorum. Sadece hükümetten hükümete bağlantı olmamalı.’

Irak seçimlerinden önce, Karayalçın bu düşüncesini Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile paylaşıyor.

GÜL’DEN DESTEK

Asker göndermediği halde, Türkiye’nin başı Irak’ta dertte. Oradaki rejim karşıtlarının hedeflerinden biri, Irak’la iş yapan Türkler.

Onun dışında, Kuzey Irak ve Kerkük önümüzdeki dönemin uzun bir maratonu olmaya aday. Bu açıdan, hükümetlerin ilişkisi dışında, Ankara, Irak’la çok yönlü ilişki kurulmasından yana. Karayalçın’ın düşüncesine, Gül bu nedenle açık destek veriyor. Hem oradaki bağlantılar, hem de gitmeden önce bilgilendirmek açısından.

RANDEVU TARİHLERİ

Karayalçın
partisinden bir ekiple birlikte, seçimlerden önce Irak’ta olmak isterken, bu mümkün olmuyor.

Burası ilginç. Barzani ile Talabani hemen randevu verirken, Türkmen Cephesi o dağınıklık içinde, randevu veremiyor bir türlü!.. ‘Seçimlerden sonra olsa, daha iyi olur’ gibi bir yanıt!..

Önceki gün, başka bir nedenle beni arayan Türkmen Cephesi’nin Ankara’daki temsilcisi Ahmet Muratlı’ya bu talihsizliğin nedenini sorduğumda, Muratlı:

‘Olur mu hiç efendim, ben Sayın Karayalçın’la 2.5 saat görüştüm, bir yanlışlık var!..’

Muratlı
böyle söylüyor, ama geçen yıl benim de başımdan geçtiği için biliyorum, Türkmenler’le bir görüşme problemi var!..

Ve bana kalırsa, sadece Türkmenler’in parçalanmışlığından ileri gelmiyor, birileri Türkiye’den gidenlerin kimliğinden bağımsız, resmi heyet dışında, Türkmenler’le görüşmeyi engelliyor!..

Kim bu birileri?... Rufailer mi?.. Neden engelliyor, anlaşılır gibi değil.

SHP’nin gezisi şimdi büyük olasılıkla Şubat sonunda.

GIDA YARDIM KARTLARI

Öte yandan, Kerkük’te oynanan oyun...

Seçimlerden önce oraya, dün Uğur Ergan’ın haberine göre, 110 bin Kürt taşınıyor. Hayır, sadece bu değil!..

Kerkük’te ayrıca B.M. gıda yardım kartları seçmen kartı yerine sayılıyor ve gıda yardım kartlarıyla insanlar oy kullanıyor!.. Gıda yardım kartları sadece Kerkük’te değil ki, tüm Irak’ta geçerli!..

Kerkük nüfusunun Kürtler lehine artmış olduğunu öne sürmek amacıyla, her türlü oyuna başvuruluyor. Bu da, Ankara’nın sinirlerini geriyor.

Sinir bozukluğu Amerika’ya yansıtılıyor, nafile!.. Geçenlerde Türkiye’ye gelen iki önemli kişi, General Abuzaid ile Dışişleri Bakan Yardımcısı aynı sözleri tekrarlıyor:

‘Kerkük’te sizin aleyhinize bir durum yok, zaten olamaz da!..’

Ya olanlar?..

Zorlu gezi

BEŞ
günün tam 32 saati havada geçiyor. Beş günde beş ayrı ülke (yer), Endonezya, Malezya, Tayland, Maldivler ve Sri Lanka.

Deprem bölgesinde incelemeler yapmak üzere, Başbakan Erdoğan bugün haftaya perşembe gecesi sona erecek olan bu geziye çıkıyor. Her gece ayrı bir ülkede kalınıyor. Tüm gün o uçak, bu helikopter, o bölge, bu bölge!..

Yolculuğa çıkarken, gezinin güçlüğü sadece bu yoğun program ve uzaklıktan kaynaklanmıyor. Aynı zamanda, yolculuk öncesi de, çok farklı.

Tetanoz, çocuk felci ve sarı humma aşısını, geziye katılacaklar için, Başbakanlık şart koşuyor. Ayrıca, bir dizi ilaç veriliyor katılacak olanlara. Sinek kov, ishale karşı ilaç, antibiyotik, su dezenfekte ilacı, sıkı uyarılarla birlikte öneriliyor. Deprem bölgesinde bir dizi salgın hastalık kol geziyor.

Haftaya perşembeye kadar, bu zorlu geziye katıldığım için, ben de oradan sizlere o manzaraları yansıtmaya çalışacağım.
X