Gündem Haberleri

  SHP de Meclis'te temsil ediliyor

  Ankara
  29.03.2005 - 12:21 | Son Güncelleme:

  CHP'den dün istifa eden milletvekilleri Ahmet Güryüz Ketenci, Hakkı Akalın, Ersoy Bulut, Züheyir Amber ve Mustafa Sayar SHP'ye geçti.

  Meclis'te dün istifalarını ortak basın toplantısıyla açıklayan milletvekilleri, Sosyaldemokrat Halkçı Parti'ye (SHP) geçeceklerini de duyurmuşlardı.

  Bugün yapılan törenle eski CHP'li 5 millitevekili SHP'ye geçti. 

  İSTİFA GEREKÇELERİ

   

  İstifa gerekçelerini dün düzenledikleri basın toplantısıyla kamuoyuna duyuran milletvekilleri, CHP'nin adeta Genel Başkan Deniz Baykal'ın 'anonim' şirketi haline geldiğini savunmuş ve CHP'nin toplum üzerinde etkili olamadığını söylemişlerdi.

   

  "CHP artık toplumda bir canlılık ve bir heyecan yaratmamaktadır. Kitleler üzerinde etkili olmamaktadır" diyen milletvekilleri,"gelecek seçimde artık kerhen oy verecek bir kitle de olmayacaktır. Partiyi zorbalıkla, küçük olsun ama benim olsun anlayışıyla sımsıkı bir şekilde ellerinde tutanlar sandıkta yok olacaklardır" ifadesini de kullanmışlardı.

   

  KARAYALÇIN: SHP YARDIMI KULİS İÇİN DEĞİL, HALK İÇİN KULLANACAK

   

  SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, 5 milletvekilinin partisine katılım töreninde yaptığı konuşmada AKP ve CHP’nin SHP’ye yapılacak devlet yardımının önünü kesmek için yoğun çaba içinde olduğunu söyledi. Karayalçın, "Ne oldu da heyecana, paniğe kapıldınız? Korkunun ecele faydası yok" dedi.

    

  Milletvekillerinin katılımlarının SHP MYK tarafından dün TBMM’ye iletildiğini bildiren Karayalçın, "SHP 28 Mart’ta TBMM’ye girmiş bulunmaktadır. Bu SHP için, Türkiye için, Türkiye solu için ve ülkemiz için son derece önem taşıyan bir tarihtir. Bundan sonra siyaset farklı bir biçimde yapılacaktır" diye konuştu.

    

  Karayalçın, milletvekillerinin SHP’ye katılımından rahatsızlık duyan bir kesimin bunu "transfer"e benzettiğini anımsatarak, bunun anlamsız olduğunu ifade etti.

   

  Bu sözü kullananlara İsmet İnönü’nün "Hadi canım sen de" sözlerini hatırlatan Karayalçın, "Türkiye siyaseti dönüşüm içerisinde. Aklını hizipçiliğe, kulislere takmış olanlar bunu yeterince değerlendirebilmeleri olanaklı değildir" dedi.

   

  "YARDIM KÖTÜYSE AKP DE, CHP DE ALMASIN"

   

  SHP’ye yapılacak yardımın kesilmesi konusunda "geç kaldılar, korkunun ecele faydası yok" diyen Karayalçın devlet yardımı yapılacak partinin en az 41 ilde örgütlü ve seçime girebilecek durumda olması gerektiğine dikkat çekti. Murat Karayalçın, "Bunun önünü kesmek için yoğun çaba içindeler. Güya teklif iki yıl önce hazırlanmış. İki yıl önce hazırlandı da ne oldu? Ne oldu da heyecana, paniğe kapıldınız. Korkunun ecele faydası yok" dedi.

   

  AKP ile CHP’nin "zımni ittifak" içinde olduğunu öne süren Karayalçın, bu konuda iki partinin de açık mutabakata vardıklarını söyledi. Karayalçın, iki partinin milletvekillerinin parti değiştirmesi halinde milletvekilliğinin düşmesi için de hazırlıklar yaptığını belirterek, "O zaman ne AKP’ye, ne CHP’ye devlet yardımını ver. İnönü ’oylar SHP’ye’ diyordu; bugün de ben öyle söylüyorum. Oylar SHP’ye. Eğer yardım kötü bir şeyse o zaman AKP de CHP de almasın" diye konuştu.

   

  "YARDIM KULİS İÇİN DEĞİL, HALK İÇİN KULLANILACAK"

   

  SHP’nin alacağı devlet yardımının kulis için, kurultay yardımları için kullanılmayacağını da ifade eden Karayalçın, bu yardımın halk için kullanılacağını söyledi. Karayalçın, SHP’nin Türkiye’nin siyaset alanını Hazine yardımları da içinde olmak üzere tümüyle değiştirmesini önerdiğini belirterek, "Yüreğiniz yetiyorsa genel başkanlık hegomanyasını kaldırın. Genel başkanlık sultasına son verelim. Delegeliği kaldırın" dedi.

  SHP HAZİNE YARDIMI ALACAK

  CHP'li muhaliflerin SHP'ye geçmesiyle birlikte Murat Karayalçın'ın genel başkanı olduğu parti 1.8 trilyon liralık Hazine yardımı almaya hak kazandı.
   
  Yasaya göre en az üç milletvekili ile Meclis'te temsil edilen partiler hazineden 1.8 trilyon lira yardım alabiliyor.

  MECLİS'TE SON DURUM

  Eski CHP’li 5 milletvekilinin SHP’ye geçmesi ve AKP Gaziantep Milletvekili Ömer Abuşoğlu’nun da partisinden istifa etmesi üzerine Meclis’te son durum şöyle oldu:
    

      AKP: 359
      CHP: 163
      DYP:     6
      ANAP:  5
    SHP: 5
     HYP:     1
      BAĞ:   10
      BOŞ:     1

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı