TRABZON HABERLERİ

SGK'nın dolandırıldığı iddiasına 12 yıl hapis istemi

AA / Tuncay Bekar
29.02.2016 - 14:00Son Güncelleme :

- Trabzon'da düzenledikleri sahte belgelerle işe girmeden sigortalı oldukları öne sürülen 70 kişi ile bu kişileri sigortalı gösterdikleri iddia edilen bir reklam ajansının yöneticisi ve 2 muhasebecisi hakkında, SGK'yı 146 bin 663 lira zarara uğrattıkları gerekçesiyle 4 yıldan 12 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı

SGKnın dolandırıldığı iddiasına 12 yıl hapis istemi
AA / Tuncay Bekar

TRABZON (AA) - Trabzon'da düzenledikleri sahte belgelerle işe girmeden sigortalı oldukları öne sürülen 70 kişi ile bu kişileri sigortalı gösterdikleri iddia edilen bir reklam ajansının yöneticisi ve 2 muhasebecisi hakkında, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığını (SGK) 146 bin 663 lira zarara uğrattıkları gerekçesiyle 4 yıldan 12 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Trabzon Cumhuriyet Savcısı Abdulsamed Barman tarafından Karadeniz Sosyal Güvenlik Merkezi'nin şikayeti üzerine, SGK'nın zarara uğratıldığı iddiasıyla İskenderpaşa Mahallesi Taşbaşı Yokuşu'ndaki bir inşaat taahhüt ve reklam ajansının yetkilisi Hanefi Alaş, aynı iş yerinin muhasebecileri Burhan Kaya ve kardeşi Davut Kaya ile bu kişilerce sigortalı gösterildikleri öne sürülen 70 kişi hakkında başlatılan soruşturma tamamlandı.

Hazırlanan iddianamede, soruşturma çerçevesinde, söz konusu iş yerinde yapılan sigortalı bildirimlerinin gerçek olup olmadığının araştırılması sonucu 2009 ila 2011 yılları arasında tüm sigorta kollarına tabi bildirimleri yapılan sigortalılar için hiç pirim ödenmediğinin saptandığı kaydedildi.

İş yerine yapılan bildirime rağmen sigortalılara ilişkin kayıt ve belgelerin SGK'ya ibraz edilmediği anlatılan iddianamede, sanıklar Hanefi Alaş, Burhan Kaya ve Davut Kaya'nın diğer 70 kişiyi iş yerinde çalışmadıkları halde sigortalı gösterdikleri, sahte sigortalı bildiriminde bulundukları ve bunu alışkanlık haline getirdikleri belirtildi.

İddianamede, bu 3 kişinin SGK'yı dolandırdıkları, resmi belgede sahtecilik yaptıkları, diğer 70 kişinin de çalışmadıkları halde sigortalı görünebilmek için söz konusu 3 kişiye elden para vererek aynı suçları işledikleri anlatılarak, söz konusu iş yerinden bildirilen hizmetleri iptal edilen sigortalılar için kısa vadeli sigorta kolları, uzun vadeli sigorta kolları ve genel sağlık sigortası kapsamında yapılan ödemeler sebebiyle SGK'nın 146 bin 663 lira zarara uğradığı bildirildi.

73 sanığın "kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık" suçundan 2 yıldan 7 yıla hapis, "resmi belgede sahtecilik" suçundan da 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası olmak üzere 4 yıldan 12 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaları istendi.

Bu kişilerin yargılanmasına önümüzdeki günlerde Trabzon 2. Ağır Ceza Mahkemesinde başlanacak.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Trabzon haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Trabzon ilinden SGK'nın dolandırıldığı iddiasına 12 yıl hapis istemi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Şubat 2016 tarihinde saat 14 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça SGK'nın dolandırıldığı iddiasına 12 yıl hapis istemi haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı