Gündem Haberleri

GÜNDEM

  SGK'dan turizm işverenlerine uyarı

  A.A
  26 Kasım 2009 - 14:56Son Güncelleme : 26 Kasım 2009 - 14:56

  Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Antalya İl Müdürü Selim Erol, turizm işletmeleri işverenlerinden, işçilere, ücret ödememek için hak etmedikleri halde sağlık raporu aldırmaya zorlamamalarını istedi.

  SGK İl Müdürü Selim Erol, yaptığı yazılı açıklamada, turizm sezonunun kapanması nedeniyle bazı yaygın ve yerel gazetelerde, “yüz binlerce kişinin işsiz kalacağı” ve “işverene yüzde beş indirim yetmedi” gibi haberlerin yer aldığını anımsatarak, bunların gerçeği yansıtmadığını savundu.

  Antalya'da sigortalı 365 bin kişinin bulunduğunu, turizm sezonunun sona ermesi veya başlaması esnasında işe giren veya çıkanların sayısının, yıllık istatistikler göz önüne alındığında en fazla 35-40 bin civarında olduğunu belirten Erol, şunları kaydetti:
  “Örneğin bu yılın temmuz ayında sigortalı sayısı yaklaşık 365 bin kişi iken, bu rakam geçtiğimiz yıllara bakıldığında ocak ve şubat aylarında 280 bin kişiye kadar düşmektedir. Bundan, mevsimsel işçi çalıştıran işletmelerimizi çıkardığımız zaman geriye 40-45 bin kişi kalmaktadır. Kaldı ki, turizm sektöründe çalışan toplam sigortalı sayısı 200 bin kişi civarındadır.”

  “Yüzde 5 indirim yetmedi” şeklinde yer alan haberlerin de yanlış olduğunu savunan Erol, işveren hisselerinden 5 puanlık indirimin, yalnızca işveren prim oranından yapılan indirim olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:
  “Yüzde 5 prim indirimi, genel olarak hesaplandığında yüzde 17,5-18 gibi bir rakama tekabül etmektedir. Örneğin 100 bin TL sigorta prim ödeyecek olan bir işverenimiz bu 5 puan oranındaki teşvik sayesinde yaklaşık 18 bin TL'lik bir indirimden yararlanacak demektir.”

  İŞVERENLERE UYARI

  Turizm sezonunun sona ermesiyle turistik iş yerlerinin kapanması nedeniyle işverenlerinin çalışanlarına ücret ödememek için işçilerini sağlık kurumlarına gönderip “sağlık raporu” aldırmaya zorladıklarını vurgulayan Erol, işverenleri uyardı. Erol, şunları kaydetti:
  “İlimiz turizm şehri olması ve turizm iş yerlerinin kasım ayı itibariyle sezonu kapatması nedeniyle işverenlerimiz, çalışan personellerini ücretsiz izne ayırdığı ve sonrasında izne ayrılan personelin, müracaat ettikleri sağlık hizmet sunucularından iş göremezlik belgesi düzenleterek, SGK'dan bedelini almak için çok sayıda müracaatın olduğu tespit edilmiştir.

  Sigortalıların müracaat sırasındaki sözle ve yazılı beyanlarından iş yerlerinin tazminat ödememek için çıkış verdikleri, rapor almaları için sağlık kuruluşlarına yönlendirdiği anlaşılmaktadır. Bu işlem kanunen yanlış olup bu duruma başvuran işverenlerimiz hakkında gerekli cezai müeyyide uygulanacaktır. İşçilerinizi hak etmedikleri halde ücret ödememek için sağlık raporu aldırmaya zorlamayın.”

  Erol, geçen yıl bu konuda çok sayıda rapor tespit edildiğini ve işçilere ödenen paraların işverenlere rücu edildiğini sözlerine ekledi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı