Ekonomi Haberleri, Son Dakika, Haberler

EKONOMİ

SGK'dan onbinlerce kişiye büyük şok

20 Kasım 2013 - 11:30Son Güncelleme : 20 Kasım 2013 - 17:07

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından son 1 yılda yapılan denetimlerde 476 işyerinin sahte olduğu tespit edildi. Bu denetimlerde 44 bin 260 kişinin sigortalılıkları da iptal edildi.

SGK denetmenlerince yapılan denetim ve incelemelerde, sistemin çok ilginç bir şekilde ilerlediği ortaya çıktı. Edinilen bilgiye göre öncelikle küçük metre kareli büroların dolandırıcılar tarafından kiralandığı ve işyeri olarak gösterildiği, sonra sokakta yaşayan gariban vatandaşa paralar verilerek üzerine şirketler kurulduğu tespit edildi. Özellikle sosyal güvencesi olmayan şoför esnafı, ev hanımı gibi işsizler bulunarak, bu işyerinde çalışıyormuş gibi sigortalı gösterilip, kendilerinden aylık 150-200 TL ücret alınıyor. Kişilerin sigortalı bildirimleri devam ediyor ancak devlete prim borcu ödenmiyor.

Bu durumu farkına varan SGK personeli, bu sahte işyerinin şifrelerini kapatıyor. Hemen ardında da sosyal güvenlik denetmenlerince inceleme süreci başlatılıyor. Denetmenler yaptığı denetim ve incelemelerde işyerinin SGK’daki kaydını iptal ederek, sigortalı bildirilen kişilerin sigortalılıklarını geçmişe yönelik iptal ediyor. Bu kişilere yapılan sağlık harcamaları ve emekli olmuş ise yapılan yersiz ödemeler faizi ile ilgili kişilerden tahsil ediliyor. Kurum, böylece binlerce kişiyi bu şekilde sigortalı bildiren dolandırıcıları savcılığa sevk ediyor.

Bu şebekelerin çoğu zaman bazı büyük işyerleri ile anlaşıp, olması gerekenden yüzde 50 daha az prim ödemek koşulu ile büyük işyerlerinde çalışan kişileri de sahte işyerinden sigortalı bildirdiği ortaya çıktı. Yetkililer, çalışmaların fiili olması koşulu ile sigortalı bildirimlerinin yapılacağını, diğer türlüsünün ise sahte sigortalılığa girdiği konusunda vatandaşı uyardı.

"SGK'NIN DA ZAAFİYETİ VAR"

SGK'nın bu operasyonunu değerlendiren Hürriyet Gazetesi Yazarı Prof. Dr. Şükrü Kızılot sahte şirketlerde çalışıyormuş gibi gösterilen ve muhtemelen emekliliğine yakın ya da emekli olanların soruşturmasına dahil olduğunu belirtti. Sürecin mahkemeye intikal edeceğini belirten Şükrü Kızılot SGK'nın tahsilatını on binlerce kişi üzerinden yapacağını, sahte şirketleri kuranların ise muhtemelen bulunamayacağını belirtti.

Kızılot bu konuta SGK'nın da zaafiyeti olduğunu belirtirken şöyle konuştu:
"Bu olayda da görüldüğü üzere SGK'nın bu gibi başvurularda gidip o işyerini başlangıçta ve belli aralıklarla tespit etmediği ortaya çıkıyor. Söz konusu şirketin gerçek ve belli faaliyetinin olduğunu inceleyen ve orada çalışanlarının kimliklerini tespit etmeyi de içeren belli aralıklarla denetim yapılsa böyle bir sahtekarlık yapılamazdı. Sigorta girişi yapılanların gösterildiği şirketlerin periyodik olarak denetlenmesi gerekir. Hayali bir işeri bildirimde bulunduğunda SGK'nın gidip işyerini başlangıçta denetlese sorun baştan ortadan kaldırılırdı."

Etiketler: sgk , sigorta , iptal
Okuyucu Yorumları { Toplam 17 Yorum }
 • şener yüngül 20.11.2013 17:15:55
  İNSANIMIZ, OKUMUŞLAR ÖZELLİKLE İŞ KAYGISIYLE ÜÇ KURUŞ MAAŞLA SSK LI OLMAYA RAZI OLURSA BU İŞLER DÜZELMEZ.YOK VE/VEYA HAYIR DEMELİDİR HALKIM;YOKSA SU AKAR...
 • sdt ste 20.11.2013 16:56:08
  VATANDAŞA GELİNCE CEZA SURİYELİNİN CEBİNE PARA NE ALA NE ALA...
 • ali sinan varlık 20.11.2013 15:41:00
  Bu insanların suçu ne? Sigortam yatıyor zannediyorlar. SGK lı memurlar niye uyumuş? Memur nasıl olsa. Salla başını al maaşını. 25 yıl orada garantili işi ne de olsa...:-(((
 • hoca mihalis 20.11.2013 15:16:26
  emeklilik sistemi kökten değişmesi lazım... adamın kirada 10 tane evi var + emekli maaşı... emeklilik ihtiyacı olana verilmeli.. toplumda ki gelir eşitsizliği ancak böyle giderilir...Avustralya da kirada bir evi olan emekli olamıyor...
 • Muammer SEMERCİOĞLU 20.11.2013 15:09:09
  SGK,emeklinin lehine olan işlere girmez. Girer misiniz ? O halde çalışmak zorunda olan Emeklinin maaşlarından kesilen SG Destekleme pirim kesintisini kaldırın. Hodri meydan !! Çılgın Türk
 • bülent yücel 20.11.2013 14:58:39
  parasız insan parasız paralı insan paralı dır.
Sayfa Başı
Haberlerhürriyetyazarlarkısmetse olur hazaldizifragmanhazal babalıkhazal babalık kimdirkısmetse olur