Gündem Haberleri

GÜNDEM

  SGK prim borcumu nasıl öğrenebilirim?

  Hürriyet Haber
  13 Temmuz 2015 - 16:12Son Güncelleme : 13 Temmuz 2015 - 16:19

  SGK gün sorgulama işlemlerinizi e-devlet şifreniz ile online olarak öğrenebilir hizmet dökümü alabilirsiniz.SGK hizmet dökümü ile ayrıca SSK borç sorgulama işleminizi de yapabilirsiniz.

  SGK gün sorgulama işlemlerinizi e-devlet şifreniz ile online olarak öğrenebilir hizmet dökümü alabilirsiniz.

  Sosyal Güvenlik Kurumunun (SGK) gelişen teknolojileri ve internet ortamını çok iyi kullanmasıyla sigorta durumunu öğrenmek isteyen kişiler artık çok daha kolay bir şekilde SGK borçlarını öğrenebilecekler. SGK’nın internet üzerinden kurduğu sistem sayesinde Sosyal Güvenlik Kurumu hakkında çoğu bilgi edinilebilecek.

  Sağlık Bakanlığı'nın kurmuş olduğu Sosyal Güvenlik Kurumu 3 kurumun birleşmesiyle oluşmuştur. SSK(4A), Bağ-Kur(4B), ve Emekli Sandığı(4C) kurumlarının birleşmesiyle 2006 yılında kurulmuştur. SSK, Bağ-Kur ve emekli sandığı altında çalışan vatandaşlar bütün işlemlerini Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında yapabilmektedirler.

  Sosyal Güvenlik Kurumu'nun internet sitesinden emeklilik bilgileri, sigorta bilgileri, SGK tazminatlar, iş sağlığı, iş güvenliği gibi bilgilerin tümüne ulaşılabilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumundan bu bilgilere ulaşabileceğimiz gibi SGK hizmet dökümü belgesine de ulaşılabilirsiniz.

  SGK HİZMET DÖKÜMÜ BELGESİ NEDİR?
  Sosyal Güvenlik Kurumu hizmet dökümü belgesi SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı kurumları altında çalışanların iş hayatıyla ilgili bilgilerin hepsinin olduğu bir belgedir.

  SGK hizmet dökümü belgesi ile SSK Kurumu adı altında çalışanlar ilk sigortalı işe giriş tarihi ve işten çıkış tarihi, kaç ay sigortası yattığını, sigortalı olarak kaç ay çalıştığını öğrenebilirler.

  Bağ-Kur altında çalışanlar da ödenen prim günlerini, emeklilik bilgileri, emeklilik tarihini ve emekli maaşını hesaplayabilmek için olan bilgilerin hepsine SGK hizmet dökümü belgesi sayesinde ulaşılabilmektedir.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı