Ege Haberleri

EGE

  SGK’nın gözü eğlence sektöründe

  Nesrin COŞKUN, (DHA)
  12.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme: 11.01.2011 - 20:55

  SOSYAL Güvenlik Kurumu İzmir İl Müdürü Mustafa Keskin, basın toplantısıyla çalışmaları anlattı. Keskin, 11 Sağlık Güvenlik Merkezi (SGM) ile hizmet verdiklerini, Buca, Çeşme, Ödemiş, Karabağlar, Balçova, Gaziemir, Urla ve Menderes’te dee açacaklarını söyledi.

  Keskin, kayıt dışı istihdamla mücadele ettiklerini, 2009’da 9 bin 263, 2010’da bin 462 sigortalının tescilinin yapıldığını kaydetti, “Bu sevindirici” dedi. Keskin, yaşlılık aylığı bağlama süresini 100 günlerden 25’e indirdiklerini, hedefin bire indirmek olduğunu da söyledi. Çocuk sigortalılara da değinen Keskin, “20 bin çocukla ilgili denetim yapıldı, hiç birinin çalışmadığı belirlendi, sigortalılıkları iptal edildi” diye konuştu.
  Kayıt dışına denetim
  Keskin, 431 anlaşmalı boşanma da belirlenip bu kişiler hakkında “kurumu dolandırma” gerekçesiyle yasal işlem başlattıklarını ifade etti. İlaç konusuna da değinen Keskin, “İhbarlar üzerine yaptığımız incelemede 5 eczanenin sözleşmesini fesh ettik. Toplam 438 bin lira da ceza kesildi” dedi.
  Keskin, ilk kez lokanta ve eğlence sektöründe kayıt dışı istihdama yönelik denetim yapacaklarını belirten Keskin, özellikle kahvaltı veren yerlerle ilgili kuşkuları olduğunu söyledi.
  Sigortasız işçi çalıştırmanın cezasının büyük olduğunu belirten Keskin, hem geçmişe dönük prim cezası kesileceğini hem de işverenin bir yıl boyunca 5 puanlık prim indiriminden yararlanamayacağını hatırlattı. Keskin, TBMM’deki “Torba” tasarısının yasalaşması halinde prim alacaklarının yeniden yapılandırılacağını, o nedenle icra işlemi yapmadıklarını ifade etti.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı