AMASYA HABERLERİ

SGK’dan Kayıt Dışı İstihdama Karşı Etkin Rehberlik Harekatı

IHA
07.10.2015 - 12:51Son Güncelleme :

PROJE HAKKINDA GAZETECİLERE YÖNELİK BİLGİLENDİRME TOPLANTISI DÜZENLENDİ.

IHA

Türkiye’de sosyal güvenliğin sürdürülebilirliğini zedeleyen, kayıt dışı çalışan işçilerin haklarından mahrum kalmasına neden olan kayıt dışı istihdamla mücadele etmek amacıyla yenilikçi bir tutum sergileyen Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Eylül 2014 tarihinde hayata geçirdiği “Etkin Rehberlik ve Denetim Yoluyla Kayıtlı İstihdamın Teşviki Projesi (KİTUP II) kapsamında Amasya’daki gazetecilere yönelik bilgilendirme toplantısı düzenledi.
Büyük Amasya Oteli’nde düzenlenen toplantıda konuşan SGK Hizmet Akdiyle Çalışanlar Daire Başkanı Savaş Alıç, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilip Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı AB Koordinasyon Dairesi Başkanlığı tarafından uygulanan KİTUP II projesi ile kayıtlı istihdamın önemi, kayıt dışı istihdamın çalışana ve ülkeye getirdiği yükler konusunda güncel gelişmeler ışığında toplumu bilgilendirmenin amaçlandığını söyledi.
Savaş Alıç, genç kuşaklara odaklanarak sorunun çözümüne temelden, bütünsel bir anlayış getiren, kayıtlı istihdamın öneminin fark edilmesini ve savunulmasını sağlamak amacıyla uygulamaya koyulan projeyle kayıtlı istihdamın artırılmasını hedeflediklerini belirtti.
“2002 yılında yüzde 52’ler seviyesindeki kayıt dışı istihdam oranı 2015 yılına geldiğimizde yüzde 32’ler seviyesine kadar indirilmiştir” diyen Alıç, sosyal güvenlik denetmeni sayısının yakın zamanda bin 400’den 5 bine çıkarmanın da planlandığını belirtti.
Toplantıya katılan SGK Amasya İl Müdürü Nurcan Yurt Şenel de, ildeki 3 günlük program kapsamına SGK yöneticilerinin yanı sıra kişisel gelişim uzmanlarının da katılacağı etkinliklerde tarımsal alanda çalışan muhtarlar, meslek lisesi ve üniversite öğrencileriyle buluşulacağını anlattı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Amasya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Amasya ilinden SGK’dan Kayıt Dışı İstihdama Karşı Etkin Rehberlik Harekatı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 07 Ekim 2015 tarihinde saat 12 51’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça SGK’dan Kayıt Dışı İstihdama Karşı Etkin Rehberlik Harekatı haberi güncellenecektir.

AMASYA NAMAZ VAKİTLERİ

16 Aralık 2017, Cumartesi
 • İmsak
  05:59
 • Guneş
  07:47
 • Öğle
  12:44
 • İkindi
  15:04
 • Akşam
  17:18
 • Yatsı
  18:55
Sayfa Başı