ÇORUM HABERLERİ

SGK Çorum İl Müdürlüğü'nünden dolandırıcılık uyarısı

AA / Gazi Nogay
23.01.2015 - 16:21Son Güncelleme :

- SGK Çorum İl Müdürü Cesur, kimliği belirsiz kişi ya da kişilerin SGK'nın adını kullanarak, Genel Sağlık Sigortası prim borçlarının silinmesi için vatandaşlardan belli miktarlarda para talep ederek dolandırıcılık teşebbüsünde bulunduklarını bildirdi

YEREL HABERLER ÇORUM

AA / Gazi Nogay

ÇORUM (AA) - SGK Çorum İl Müdürü Duran Cesur, kimliği belirsiz kişi ya da kişilerin SGK'nın adını kullanarak, Genel Sağlık Sigortası prim borçlarının silinmesi için vatandaşlardan belli miktarlarda para talep ederek dolandırıcılık teşebbüsünde bulunduklarını belirtti.

Cesur, yaptığı yazılı açıklamada, son dönemde SGK’nın adını kullanan bazı şahısların vatandaşları aradıkları, kişilerden genel sağlık sigortası prim borçlarını silmek için bildirdikleri banka hesabına para yatırmalarını istedikleri, vatandaşlardan haksız menfaat elde etmeye yönelik teşebbüste bulunduklarının tespit edildiğine dikkati çekti.

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 92 inci maddesi uyarınca, Türkiye'de yaşayanlardan herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayanların 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren genel sağlık sigortası kapsamına alındığı hatırlatan Cesur, şunları kaydetti:

"Bu kapsamda tescil edilen vatandaşlarımızın yapmış olduğu gelir testi başvurusu sonucunda aile içinde kişi başına düşen aylık geliri tespit edilmekte ve ödemeleri gereken genel sağlık sigortası primleri vatandaşlarımıza posta yoluyla bildirilmektedir. Ödemeler, kurumumuz ile anlaşmalı bankalara, PTT şubelerine ve kurumumuz web sayfası üzerinden kredi kartı ile yapılabilmektedir. Ayrıca zorunlu genel sağlık sigortası tescil ve prim borcu durumunu öğrenmek isteyen vatandaşlarımız kurum ünitelerimizden ya da www.sgk.gov.tr adresindeki “E-SGK/E-Hizmetler/GSS Tescil ve Prim Borcu Sorgulama” ekranından kimlik bilgileri ile sorgulama yapabilmektedir."

Kurum tarafından hiçbir vatandaşın “Genel sağlık sigortası borcunuz var. Verilen hesaba borcunuzu yatırınız” gibi ifadeler kullanılarak aranmadığını vurgulayan Cesur, "Vatandaşlarımızın bu tarz bir yaklaşım içerisinde olan şahıslara hiçbir şekilde itibar etmemelerini ve bu şahısların verdikleri banka hesabına para yatırmamalarını, böylelikle olası dolandırıcılık girişimlerinin önüne geçilebileceğini bildiririz” ifadesini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Çorum haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Çorum ilinden SGK Çorum İl Müdürlüğü'nünden dolandırıcılık uyarısı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 23 Ocak 2015 tarihinde saat 16 21’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça SGK Çorum İl Müdürlüğü'nünden dolandırıcılık uyarısı haberi güncellenecektir.

  ÇORUM NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Ekim 2017, Perşembe
  • İmsak
   05:08
  • Guneş
   06:48
  • Öğle
   12:36
  • İkindi
   15:38
  • Akşam
   18:03
  • Yatsı
   19:31
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı