ANKARA HABERLERİ

SGK asli görevine hızla geri dönmeli

Hürriyet Haber
25 Aralık 2009 - 00:00Son Güncelleme : 24 Aralık 2009 - 20:39

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, ‘’Bizlerden verimli ve etkin çalışmamız bekleniyorsa buna göre SGK’nın da görevini sözde değil icraatta, vatandaşı ve eczacısı için etkin ve verimli bir şekilde yerine getirmesi gerekir’’ açıklamasında bulundu.

Hürriyet Haber

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer’in, eczanelerle sözleşme fesihi sonrasında ‘’Son yapılan değişiklik eczanelerle alakalı değil. Sadece etkin ve verimli eczanelerle çalışma isteği. Başka bir isteğim yok’’ sözlerini ve, ‘’SGK’nın etkin ve verimli çalıştığı’’ yönündeki ifadelerini, yaptığı yazılı bir açıklama ile yanıtlayan Saydan, eczacıların SGK’nın zor koşullarına rağmen etkin ve verimli çalıştığını vurguladı.
Saydan, ‘’Eczane eczacıları olarak, biz de etkin ve verimli bir SGK ile çalışmak istiyoruz. SGK sözde değil, icraatlarında vatandaşlarına ve eczacılara etkinlik ve verimlilik sergilesin’’ açıklamasında bulunarak, şunları kaydetti:

Mücadele veriyoruz

‘’Eczane eczacıları vatandaşlarına ilaç satmak değil, ilaç ve sağlık hizmeti vermek istiyor. SGK, tek alıcı olduğunu söylüyor, ama unutulmasın ilaç hizmetini veren yegane kişiler bizleriz ve bu görevi yapabilmek adına mücadele veriyoruz. Asıl SGK, etkin çalışmalı ama etkinliği, eczacıları ezmek olmamalıdır.

Bizlerden verimli ve etkin çalışmamız bekleniyorsa buna göre SGK’nın da görevini sözde değil icraatta vatandaşı ve eczacısı için etkin ve verimli bir şekilde yerine getirmesi gerekir. Çalışmayan provizyon sisteminin başında saatlerce beklemek zorunda kalan eczane eczacılarının tek sendikası TEİS olarak bizler de etkin ve verimli bir SGK ile çalışmak istiyoruz.’’

O tek tuş hiç çalışmadı

SGK’nın, ‘’kurumlarının teknolojik imkanlarının tüm eczacılara sadece tek bir tuşla ulaşabilir düzeyde olduğu; vatandaşların sağlık hizmetlerini aksatmamak ve eczacıların mağduriyetlerini engellemek için gereken tüm tedbirleri aldıkları’’ yönünde açıklama yaptığını ifade eden Saydan, şöyle devam etti:

İlaç tek fiyat olsun

‘’SGK’nın o tek tuşunun hiç çalışmadığını hatırlatarak, düzgün ve kesintisiz çalışan bir provizyon sistemi istiyoruz. SGK’ya ait olan kamu kurum ıskontolarını taşımak istemiyoruz. Ülkede ilacın tek fiyatı olsun diyoruz. SGK’ya yapılan ıskontolardan zarar etmek istemiyoruz. Bu ıskontoları kurum kendisi etkin bir şekilde tahsil etsin, eczacıları aracı olarak kullanmasın istiyoruz. Ödeme süresi 60 gün olarak belirtildiği halde şimdiye kadar zamanında ödeme yapmayan, örgütlenme hakkımızı elimizden almaya çalışan SGK istemiyoruz. Kurumun görevi kendisine hizmet verenlerin örgütlenmelerine karışmak olmamalıdır. Kurum asli görevine dönmelidir.’’

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde SGK asli görevine hızla geri dönmeli haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Ağustos 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:06
  • Guneş
   05:57
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:50
  • Akşam
   19:49
  • Yatsı
   21:24
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı