SAKARYA HABERLERİ

Sgc Başkanı Matur: “Basın Ne Kadar Özgürse, Halkta O Kadar Özgürdür”

IHA
23 Temmuz 2015 - 15:50Son Güncelleme : 23 Temmuz 2015 - 15:51

SAKARYA GAZETECİLER CEMİYETİ BAŞKANI SEZAİ MATUR, BASIN BAYRAMI MESAJI YAYINLADI

IHA

Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Sekreter Yardımcısı Sezai Matur, Basından Sansürün Kaldırılışı’nın yıl dönümü ve Basın Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınladı.
Matur’un mesajı şöyle: “24 Temmuz, yüzyılı aşkın bir süredir Basından Sansürün Kaldırılışının yıl dönümü nedeniyle gazeteciler bayramı olarak kutlanıyor. Ancak uluslararası örgütler tarafından tanımlanan basın özgürlüğü sıralamasında 148’inci sıraya yerleşen Türkiye’de gazetecilik mesleği adına bayram kutlamanın zorluğunu ifade etmek durumundayız. Bugün Türk medyasının içinde bulunduğu mevcut durum ve gazetecilerin karşı karşıya kaldığı zor şartlar 24 Temmuzu bayram olmaktan çıkarmıştır. Ülkede haber alma hakkı yeni medya düzeniyle gaspedilmekte, insanımızın sosyal medyada bile haberleşmesine kısıtlamalar getirilmektedir. Anayasa’nın “basın hürdür, sansür edilemez” maddesi adeta askıya alınmış gibidir. Gazeteciler düşünceleri yüzünden işlerinden olmaktadır. Baskılar nedeniyle mesleklerini özgürce icra edemeyen gazeteciler kalemini kırmakla satmak arasında tercih yapmaya zorlanmaktadır. En temel insan hakkı olan düşünce özgürlüğünün teminatı basın özgürlüğüdür. Basını tam olarak özgür olmayan bir ülkede demokrasiden söz edilemez. Biz biliyoruz ki, bir ülkede basın ne kadar özgürse halk da o kadar özgürdür. Sakarya Gazeteciler Cemiyeti mensupları olarak bizler, başta basın özgürlüğü olmak üzere tüm özgürlükleri savunmanın insani bir ödev olduğu bilinciyle her zaman demokrasiden yana tavır koyduk. Demokrasi ve özgürlük mücadelemiz her şeye rağmen devam ediyor, edecektir de. Bugün 24 Temmuz vesilesiyle bir kez daha özgür basın çağrımızı yenilerken Sakarya halkını özgür basına sahip çıkmaya davet ediyoruz. Ayrıca 24 Temmuz 2007’de aramızdan ayrılan Sakarya Gazeteciler Cemiyeti’nin merhum başkanı Necdet Güngörsün’ü rahmetle ve özlemle anıyoruz”.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Sakarya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Sakarya ilinden Sgc Başkanı Matur: “Basın Ne Kadar Özgürse, Halkta O Kadar Özgürdür” hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 23 Temmuz 2015 tarihinde saat 15 50’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sgc Başkanı Matur: “Basın Ne Kadar Özgürse, Halkta O Kadar Özgürdür” haberi güncellenecektir.

  SAKARYA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ağustos 2017, Cuma
  • İmsak
   04:11
  • Guneş
   06:04
  • Öğle
   13:13
  • İkindi
   17:02
  • Akşam
   20:01
  • Yatsı
   21:39
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı