Ege Haberleri

EGE

  Sezonun ilk pamuğu Tariş'e

  Necati MALDAR / SÖKE, (DHA)
  15.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  EGE Bölgesi'ndeki sezonun ilk pamuğunu yetiştiren Hüseyin Sakallı, mahsulünü Tariş'e teslim etti.

  Tariş Söke 131 Nolu Pamuk Tarım Satış Kooperatifi sezonun üretilen ilk pamuğunu kilosu 30 TL sembolik fiyatla aldı.

  Söke'de sezonun ilk pamuğunu üreten Söke Tarım Kredi Kooperatifi Üyesi Hüseyin Sakallı, 140 kilogram pamuğunu Tariş Söke 131 Nolu Pamuk Tarım Satış Kooperatifi'ne teslim etti. Kooperatifte sezonun ilk pamuğunun hasat edilmesi nedeniyle tören düzenlendi. Törene, Tariş Söke 131 Nolu Pamuk Tarım Satış Kooperatifi Başkanı İsmail Özer, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Başkan Vektili Adnan Güney, Söke Ziraat Odası Meclis Başkanı Kemal Göven, Söke Ziraat Odası Başkanı Kemal Kocabaş, Söke Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Tuğrul Başer ve üreticiler katıldı.
  Sezonun üretilen ilk pamuğun kooperatiflerine getirilmesinden duydukları memnuniyeti dile getiren Tariş Söke 131 Nolu Pamuk Tarım Satış Kooperatifi Başkanı İsmail Özer, “Buruk bir sevinç içindeyiz. Pamuk fiyatları düşük, maliyetler yüksek, üreticilerimiz sıkıntılı. Bu nedenle ilk pamuğun gelmesi coşkusunu daha fazla yaşamamız gerekirken buruk bir sevinç yaşıyoruz” dedi.
  Sezonun ilk mahsulünü üreten Hüseyin Sakallı ise “Birlik yönetimimizin bugünkü politikalarını destekliyoruz. Üreticiler olarak kendi malımız olan TARİŞ'e sahip çıkmalı ve duyarlı olmalıyız” dedi.
  Söke Ziraat Odası Başkanı Kemal Kocabaş da tüm pamuk üreticilerine bereketli, sorunsuz bir sezon dileyip, birkaç yıldır TARİŞ'in devre dışı olmasının üreticileri sıkıntı içinde bıraktığını söyledi. Ticaret Borsası Meclis Başkanı Tuğrul Başer de pamuk fiyatları desteklenmesi gerektiğini belirtip, “Desteklemeler ise arttırılmalı. Birkaç yıldır Tariş'in borsada olmaması, fiyat dengelerini bozmuştur. Tariş'in biran önce sıkıntılarından kurtulmasını diliyorum” dedi.
  Konuşmaların ardından yetiştirdiği 140 kilogram kütlü pamuğu Söke Tariş Pamuk Kooperatifi'ne teslim eden üretici Hüseyin Sakallı'ya çeki ve Tariş ürünlerinden oluşan hediye paketi verildi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı