ANKARA HABERLERİ

Sezon bitti çile başladı

Murat YILMAZ
21.10.2015 - 17:58Son Güncelleme :

Ankara’da iki kez uzatılan kazı sezonu önceki gün sona erdi. Sezon içerisinde işlemlerini tamamlayamayan müteahhitler binalara doğalgaz bağlatamadı, konut sakinleri de gazsız kaldı. Mağduriyet yaşayan her iki taraf yetkilere, “Bu kış nasıl geçecek?” sorusunu yöneltti.

Murat YILMAZ

aşkent’te iki kez uzatılarak, 20 Ekim’da son eren kazı sezonunun ardından sıkıntılar başladı. Yeni inşa edilen binalara doğalgaz hattı çekilebilmesi için  gerçekleştirilen çalışmalarının sona ermesi ile birlikte şehrin farklı nıktalarında bazı konutlar gazsız kaldı. Sezonun bitmesi nedeniyle 10 bin konutun mağduriyet yaşadığına dikkat çeken İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, sürenin bu ay sonuna kadar uzatılmasını talep ettiklerini söyledi. Müteahhitlerin başvurularını çok önceden yaptıklarını ancak bürokrasinin yavaş işlediğini vurgulayan Tellioğlu şöyle konuştu:

HİZMET SAĞLAYANLARA ZARAR VERİYOR

“Kurban Bayramı nedeniyle bir 15 günlük iş kaybı yaşandı. Bundan dolayı bazı belediyeler de ‘şuraya girme buraya girme’ diyerek kazı yaptırmadı. Dolayısıyla vatandaş burada mağdur oldu. Söz konusu kamu menfaati ise bizim talebimiz zaten bununla ilgili.Bu ayın sonuna kadar uzatılması için lazı yazmıştık. En az 15 gün daha uzatılmasını talep etmiştik. Ayrıca burada iklim de önemli kar yok, yağmur yok iş olsun diye niye kapatılıyor. Burada yasak her ne kadar sözde standart oturtmaya yönelik olsa da standardı oturtmak sonuçta kamu hizmeti maksatlı. Ancak bu standardı yürütmek kamu hizmetine değil kamu hizmetini sağlamaya çalışanlara zarar veriyor. En az 500’ye yakın binanın doğalgaz bağlantısı yapılamadı. Bunun başka alanları da var. Temel maksat doğalgaz ama su, elektrik gibi diğer unsurları da var. Bunlara ortalama 20’şer konut olarak bakılsa ortalama 10 bin konut açıkta kaldı. Şimdi ne olacak?

KIŞ SERT GEÇECEK DİKKATE ALINSIN

Düz mantık olarak ‘Müteahhit bağlatsaydı’ diye düşünülebilir. Ancak müteahhit 6 ay önce müracaat etmiş. Ama bürokratik nedenlerden veya iş yetişemediğinden dolayı bu iş uzamış. Burada ‘Müteahhit müracaat etmedi’ gibi algılanmasın. Müteahhitlik sektörü olarak biz kamu hizmeti yapmayı talep ederek bu çağrıyı yapıyoruz. Burada mağdur olan bizim üzerimizden vatandaş oluyor. Biz nihayetinde kamu adına söz verdik, kurumlar adına biz 6 ay önce müracaat ettik. Bununla ilgili zaten bir yıl önce müracaat etsek olmuyor. ‘Hazır olunca gel başvur’ deniliyor. Biz o safhaya geldik, müracaat ettik, iki ay geçti bağlanmadı. Şimdi de sezona girdik bunu nasıl ayarlamamız lazım. En büyük mağduriyeti vatandaş yaşıyor. En azından bu ayın sonuna kadar uzatılması elzemdir, hayatidir. Önümüzdeki kış soğuklarının da çok sert bastıracağı söyleniyor. Bunun dikkate alınmasını istiyoruz. 500’e yakın müteahhit üzerinden yaklaşık 10 bin konutun mağduriyeti söz konusu.”

BAŞVURU KAÇTI GAZSIZ KALDIK

Kazı sezonunun bitişi ile mağdur olduğunu savunan Mamak Akdere’deki Yağmur Apartmanı sakinlerinden Fuat Yeşilyurt şunları söyledi:
“Bu kış gazsız kaldık. Binada 9 daire kışa doğalgazsız girecek. Binaya taşınalı 1,5 ay oldu. BAŞKENTGAZ’a müracaat ettiğimizde dediler ki Ağustos’tan Eylül’ün 12’sine kadar tekrar bir müracaat açılmış. Bu müracaatları da kısa mesajla müteahhitlere bildirmişler. Mutlu Mahallesi’nde operatörler çekmiyor. İletişim sıkıntısı olduğu için SMS’de ulaşmamış ve müracaatta gecikme olmuş. Geldik durumu aktardık, dediler ki ‘AYKOME kesime izin vermiyor biz bir şey yapamayız.’ Öyle ki asfalt filan da dökülmüş değildi. Daha yeni asfalt döküldü. Bir servis hat bedeli yatırmamız gerekiyormuş ilk önce yatıranlarınkini bağlayacaklarmış. ‘Çok sayıda müracaat var’ diyorlar. ‘Ondan sonra sizinkileri belki izin çıkarsa bağlattıracağız’ diyorlar. Bu kış gazsız kaldık. Elektriğimizi, suyumuzu bağlattık bir doğalgazımız kaldı. Önümüz kış doğalgazsız ne yapacağız bilmiyorum. Elektrikle ısınmaya çalışsak olması mümkün değil. Çok yüksek bir elektrik parası geliyor. Ondan dolayı çok mağdur durumdayız. 10 gün önce yanımızdaki binaya bağlandı. Onlar ağustosta başvuruyu yapmış biz haberimiz olmadığı için kaçırdık. Sokakta bir tek bizim binamız kaldı. Dosya numaramız daha önceki tarihlere ait olmasına rağmen bir kişinin abone olması yeterliymiş ancak kaçırdık yeni bina olduğu için de sıkıntı oldu.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Sezon bitti çile başladı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Ekim 2015 tarihinde saat 17 58’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sezon bitti çile başladı haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Kasım 2017, Pazar
  • İmsak
   05:47
  • Guneş
   07:31
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:21
  • Akşam
   17:38
  • Yatsı
   19:10
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı