Ege Haberleri

  SEZMEN uyardı "İhracatçılar harf kurbanı olmayın"

  Burcu TANER/ İZMİR, (DHA)
  09.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başta Hong-Kong, Malezya, Endonezya olmak üzere Uzakdoğu ülkelerine ihracat gerçekleştiren ihracatçılara EİB’den uyarı geldi.

  Genel Sekreter Sezmen Alper, bilginin yine bir üyelerinden geldiğini belirterek firmaların e-posta adreslerini taklit ederek dolandırıcılık yapıldığına dikkat çekti. e - posta adresinde yapılan bir harf değişikliği ile ithalatçı firmaya bir mesaj iletildiğini ve alacak talep edildiğini söyleyen Alper, alacağın sözleşmedeki hesap yerine bölge ülkelerinden birinde faaliyet gösteren bir bankada firma ile ilişkisi olmayan başka biri adına açılan hesaba gönderilmesinin istendiğini aktardı. Burada “acilen” ifadesinin de kullanıldığını dile getiren Alper, kendilerine bu duyuruyu ileten firmanın, yaptığı araştırma sonucunda dolandırıcılıkla karşı karşıya olduğunu farkettiğini kaydetti.

  Alıcıları bilgilendirin

  Alper, bu ülkelere ihracat yapan firmaların benzer durumlarla karşılaşmaması için elektronik ortamdaki yazışma ve taleplere dikkat edilmesi gerektiğine işaret ederek şu uyarıda bulundu: “Bu çerçevede adı geçen ülkelerye yapılacak ticari işlemler sırasında firmalarımızın banka hesap bilgilerinin alıcı firma ile yapılacak sözleşmede mutlaka belirtilmesi, firmalarımızın ihracattan doğan alacaklarının sözleşmede belirtilen hesaptan farklı bir hesaba aktarılması yönünde firmalarımızdan e-posta ile gelecek bilgilere itibar edilmemesi hususunda alıcıların bilgilendirilmelerinde fayda görülmektedir.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı