Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sezgin: Demirel siyaseti DTP’de yapar

  Şeyhmus ÇAKAN/ DİYARBAKIR, (DHA)
  14 Temmuz 2001 - 15:15Son Güncelleme : 14 Temmuz 2001 - 15:15

  Demokrat Türkiye Partisi (DTP) Genel Başkanı İsmet Sezgin, “Demirel siyaset yapacaksa yeri bizim yanımızdır” dedi.

  DTP Diyarbakır 2’nci Kongresi, bir düğün salonunda yapıldı. Tek liste halinde gidilen seçimde Zeynel Abidin Aktay yeniden il başkanlığına seçildi. Genel Başkan İsmet Sezgin, hükümetin ekonomi ve sosyal hayatı yaraladığını söyledi. Ekonomiye karşı verilen mücadelenin, teröre karşı verilenden daha zor olmadığını savunan Sezgin, “Türkiye´de az rastlanan bazı şeylere ihtiyaç var. Bunlar, ciddiyet, vizyon, kararlılık ve cesaret, yürektir. Bu bölge insanına saygıyı göstermeyi vazife olarak görmeliyiz. Malesef bu bilinç hükümetimize yerleşmemiştir'' dedi.

  Diyarbakır´da, “AB’nin yolu Diyarbakır’dan geçer” diyen ANAP lideri Mesut Yılmaz’ı isim vermeden eleştiren Sezgin, “Böyle kof sloganlar atmak kolaydır. Mühim olan önce bu bölgenin ihtiyaçlarına cevap vermek, taleblerini ciddiye almak, ekonomik ve sosyal hamleyi gerçekleştirmektir'' dedi. Sezgin, şöyle konuştu:

  “AB yolu elbette Diyarbakır´dan geçer. Ama, Trabzon’dan, Mersin’den, Sivas’tan, Edirne’den, Van’dan geçtiği kadar Diyarbakır’dan geçmektedir. Türkiye´de demokrasi eksikliği var. İnsan hakları ve temel özgürlükler alanında hatalar var. Yöre halkının dil problemi çözülmeli. Sözlü ve yazılı iletişimde anlaşamamadan kaynaklanan olumsuz psikolojik ortam yok edilmeli. Bu bölgeden yükselen haklı bazı kültürel taleplere bile korkuyla, güvensizlikle yaklaşıyorlar. Ne olur daha korkusuz olsalar. Türkiye´nin ayrılmaz parçası olan bu bölge insanının taleblerine ne olur daha saygılı yaklaşsalar.''

  İsmet Sezgin, konuşmasından sonra, gazetecilerin “Demirel siyasete dönecek mi?'' sorusu üzerine, “Demirel, siyaset yapacaksa bu Demokrat Türkiye Partisi’nde olur'' dedi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı