Gündem Haberleri

  Sezgin: Başbakan devlet adamlığının örneğini gösterdi

  Hürriyet Haber
  24.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İstanbul'dan Ankara'ya dönen Başbakan Yardımcısı ve Milli Savunma Bakanı İsmet Sezgin, hükümetle asker arasında gerginlik olmadığını, yanlış anlamalardan kaynaklanan bir olayın meydana geldiğini ve sonuçta Başbakan'ın devlet adamlığı örneğini gösterdiğini söyledi. Atatürk Havalimanı Şeref Salonu'nda soruları yanıtlayan Sezgin, Batı Çalışma Grubu'nun ayrı bir örgüt olmadığını belirterek, ‘‘Batı Çalışma Grubu, Refahyol Hükümeti'nin yaptığı, cumhuriyetin temel niteliklerini yoketmeye çalışan uygulamaları sonucunda, bu uygulamaları saptamayı amaçlayan bir gruptur. Genelkurmay'dan, MSB'den arkadaşlarımıza birtakım görevler verilir, arkadaşlarımız da görevlerini bir rapor halinde ilgili makamlara sunarlar. Nitekim aynı Batı Çalışma Grubu'nun çalışmalarına paralel bir grup da Başbakanlık'ta oluşturuldu. Başbakanlık'ta bu grup 6-7 aydır çalışıyor’’ dedi.

  OLAY TECRÜBE OLDU

  Sezgin, olayın yanlış anlamadan kaynaklandığını ve tecrübe olduğunu belirterek, şunları söyledi: ‘‘Muhtıranın kaynağında ihtar vardır. İhtar da değildir. Bu, bildiğiniz gibi silahlı kuvvetlerimizin demokrasiye bağlılığını ve kendilerine yasalarla verilen görevlerin bilinci içinde devam edeceklerini, devlete millete bağlı olduklarını, hükümetlerle problemleri olmadığını, hükümetin emrinde olduklarını ifade eder.’’

  Devletin tepesinde kavga olamayacağını belirten Sezgin, ‘‘Başbakan kanaatimce, devlet adamlığının örneğini göstermiştir. Yani gerçeği ifade etmiştir. Bir bardak suda koparılmak istenen fırtına önlenmiştir. ‘Bu bir hatadır' demek kadar erdemli, güzel birşey yoktur’’ dedi.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı