Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sezer'li ilk bayram

  Hürriyet Haber
  20 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 20 Mayıs 2000 - 00:01

  10'uncu Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 19 Mayıs Atatürk'ü anma Gençlik ve Spor Bayramı törenlerine eşi Semra Sezer'le katıldı. Sezer Anıtkabir Özel Defteri'ne cumhuriyetin emin ellerde olduğunu yazdı.

  AHMET Necdet Sezer'in ilk kez cumhurbaşkanı olarak katıldığı 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dün kutlandı. Devlet zirvesinin tam kadro katıldığı törendeki gösteriler de, bu yıl her zamankinden daha başarılı olarak nitelendi.

  19 Mayıs törenleri, Atatürk'ün Samsun'a çıkış saati olan 07.00'de top atışıyla başladı. Anıtkabir'de 09.00'da başlayan törende de Sezer, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'ndan önce Atatürk'ün mozolesine çelenk koydu. Sezer, Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalarken Onuncu Yıl Marşı çalındı. Cumhurbaşkanı, Anıtkabir özel defterine, şunları yazdı:

  ‘‘Kurduğun demokratik, laik cumhuriyete ulusça sonsuza dek sahip çıkacağız. Ulusumuzun en değerli varlığı gençliğimize emanet ettiğin Türkiye Cumhuriyeti bugün emin ellerdedir. ‘Ey Türk istikbalinin evladı' dediğin Türk gençliği cumhuriyeti sonsuza kadar koruyacak ve yaşatacaktır. Aziz hatıran önünde saygıyla eğiliyoruz. Ruhun şadolsun.’’

  KOLTUĞUNU KENDİ ÇEKTİ Daha sonra 19 Mayıs Stadyumu’ndaki törende, Cumhurbaşkanı Sezer ve eşi Semra Sezer, şeref tribününde protokolle tokalaşıp, yerlerine geçtiler. Güneşten rahatsız olan Sezer çifti, koltuklarını biraz geriye almak için ayağa kalktılar. Ancak koltuk büyük olduğu için, platformun yükseltisi, geriye alınmasını engelledi. Bu arada Cumhurbaşkanı Sezer'in de, Protokol Müdürü Ferhat Uslay'a yardım amacıyla koltuğun bir ucundan tutması dikkati çekti. Koltuğun geriye alınamayacağı anlaşılınca korumalar, Cumhurbaşkanı ve eşi için yeni iki koltuk getirdiler. Sezer, koltuğun yerleştirilmesine de yardımcı oldu.

  Törende konuşan Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, Galatasaray'ın başarısından övgüyle sözetti. Gençlik adına yapılan konuşmanın ardından Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi ve Gençliğin Atatürk'e Cevabı okundu.

  BAYRAĞI ÖPEREK ALDI Ankaralı atletler, Samsun'dan getirilen bayrak ile Selanik'ten getirilen toprağı Cumhurbaşkanı'na sundular. Sezer, atletlerin öperek sunduğu bayrak ve toprağı öperek teslim aldı.

  Sezer, tören geçişini ayakta izledi. Daha sonra öğrenciler Atatürk'ün nutku, pop müzik, türkü ve marşlar eşliğinde gösterilerini sundular. Polis Koleji öğrencileri ile Zübeyde Hanım Kız Meslek Lisesi öğrencilerinin Rock'n Roll dansı da göz doldurdu.

  Şeref Locasının yeni sahipleri

  19 Mayıs Stadyumu'ndaki törenler bu yıl bir değişiklikle başladı: Şeref Locası'nda bu kez Süleyman Demirel ve eşinin yerini Ahmet Necdet Sezer ve eşi Semra Sezer almıştı. Yanındakilerde ise bir süredir değişiklik yoktu: Başbakan Bülent Ecevit ve eşi Rahşan Ecevit. Bülent Ecevit, zaman zaman Sezer'i yan gözle süzmekten de kendini alıkoyamadı.

  10. Cumhurbaşkanı'na polislerden tören jesti

  19 Mayıs STadyumu'ndaki törende, fonda ‘Merhaba Avrupa, 21. Yüzyıl bizim’ yazıları belirdiği sırada, polis koleji öğrencileri Cumhurbaşkanlığı forsunda yıldızla ifade edilen tarihte kurulan 16 Türk devletinin bayraklarını açarak 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e sürpriz yaptılar. Yıldızı oluşturan Polis Koleji öğrencileri daha sonra yere kapanarak Türk Bayrağı oluşturdular.

  Törenin bir başka sürprizi de Ayten Alpman'ın stada gelerek, son yıllarda yeniden moda olan şarkısı ‘‘Memleketim’’i söylemesi oldu. Töreni izleyenler Ayten Alpman'ın sahanın ortasında elinde mikrofonla şarkısını seslendirdiğinin daha sonra farkına vardılar.

  Törenden sonra Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Haşim Yıldız'ın, Sezer'in başkanlığı döneminde kullanmaktan kaçındığı 003 plakalı araçla staddan ayrılması dikkati çekti. Sezer, başkanlığı sırasında Toyota marka otomobili tercih etmişti.

  Anıtkabir ciddiyeti

  CUMHURBAŞKANI Ahmet Necdet Sezer, dün sabah önce Anıtkabir'e çıkarak defteri imzaladı. Anıtkabir'deki törene, TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, Başbakan Bülent Ecevit, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, Anamuhalefet Lideri FP Genel Başkanı Recai Kutan, Başbakan yardımcıları Devlet Bahçeli, Hüsamettin Özkan ve Cumhur Ersümer ile bakanlar, Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Haşim Kılıç başta olmak üzere diğer üst düzey katıldı. Sezer, Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalarken, Anıtkabir'de de ‘Onuncu Yıl Marşı’ çalındı.

  Devlet zirvesi tam kadro törende

  Bayram nedeniyle Anıtkabir'de yapılan törene devlet tam kadro katıldı: TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, Başbakan Bülent Ecevit, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, Anamuhalefet Lideri FP Genel Başkanı Recai Kutan, Başbakan Yardımcıları Devlet Bahçeli, Hüsamettin Özkan ve Cumhur Ersümer ile Bakanlar Kurulu Üyeleri, Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Haşim Kılıç, yüksek yargı organları başkanları, kuvvet komutanları, Jandarma Genel Komutanı, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, CHP Genel Başkanı Altan Öymen, sivil ve askeri erkan.

  19 Mayıs Stadyumu'nda düzenlenen törene ise Sezer, Akbulut, Ecevit ve Kıvrıkoğlu ile eşleri katıldı. Törende Kutan, Bahçeli, Özkan,Haşim Kılıç da bulundu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı