Gündem Haberleri

  Sezer'in zor kararı

  Hürriyet Haber
  24.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İran'a gitsin mi gitmesin mi?

  DIŞİŞLERİ Bakanlığı'nın İran'ın terör bağlantıları konusunda resmi kanıt bulunmadığını söylemesi, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'i ilk zor kararıyla karşı karşıya bıraktı. Daha önce Tahran'da yapılacak ECO zirvesine katılmayacağını açıklayan Sezer, bakanlığın ‘‘Takdir sizindir’’ mesajı yüzünden ikilem içinde kaldı. Kısa adı ECO olan Ekonomik İşbirliği Örgütü'nün 10 Haziran'da yapılacak olan devlet başkanları düzeyindeki zirve toplantısında Türkiye'nin ne şekilde temsil edileceği, önceki gün Çankaya Köşkü'nde düzenlenen ve Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile Dışişleri'nin üst kademesinin katıldığı ilk kapsamlı dış politika brifinginde ele alındı.

  TAKTİR SİZİNDİR Bu toplantıda Sezer'in Tahran zirvesine gidip gitmemesi konusu ayrıntılı bir şekilde masaya yatırıldı. Gitme kararı alması halinde Tahran ziyareti Sezer'in ilk yurtdışı gezisi olacak. Dışişleri çevrelerinden alınan bilgilere göre, Dışişleri Bakanı Cem, toplantıda İran'ın aydınlatılan son faili meçhul cinayetlere karıştığı yolunda bakanlığına henüz resmi bir bilgi ya da kanıtın aktarılmadığını belirterek, ‘‘Takdir sizindir’’ mesajını verdi.

  HENÜZ KANIT YOK Cem'in bu yönde tavır alması, diplomatik çevrelerde Dışişleri'nin Sezer'in İran'a gitmesine en azından bu aşamada karşı çıkmadığı şeklinde yorumlanıyor.Nitekim, üst düzey bir Dışişleri yetkilisi, dün Hürriyet'e şu açıklamayı yaptı: ‘‘Bize şu ana kadar İçişleri Bakanlığı'ndan İran'ın bu cinayetlere karıştığını kesin olarak kanıtlayan herhangi bir veri intikal ettirilmiş değil. İçişleri, bize yalnızca kısa bir notla kanıt olduğunda aktarılacağını söyledi. Bu durumda biz kendimizi hala Uğur Mumcu cinayetinin öncesinde kabul ediyoruz. Kanıt gelirse, o zaman başka... Biz de Sayın Cumhurbaşkanına ne gitmesi, ne de gitmemesi yönünde bir telkinde bulunduk, takdiri kendilerine bıraktık.’’

  CİDDİ BİR İKİLEM Dışişleri Bakanlığı'nın Cumhurbaşkanı'nın Tahran'daki ECO zirvesi toplantısına gitmesine karşı çıkmaması, kamuoyuna ‘‘İran'a gitmeyi düşünmediğini’’ açıklamış olan Ahmet Necdet Sezer'i ciddi bir ikilem içinde bıraktı. İkilemin bir ucunda gitmemeyi haklı gösterecek resmi bir kanıtın bulunmaması, diğer ucunda ise Sezer'in yemin ettiği geçen Salı günü Çankaya Köşkü'ndeki davette gazetecilere yaptığı ilk açıklamada ‘‘Tahran'a gitmeyi düşünmüyorum’’ şeklindeki bir açıklama yapmış olması yatıyor. sezer, gitmeye karar verdiği takdirde açıklamasından geri adım atmış olacağı için kamuoyu karşısında zor duruma düşecek.

  TİCARET HEYETİ Bu arada, İran ile ilişkilerde ortaya çıkan sıkıntının Dış Ticaret Müsteşarı Kürşat Tezmen'in başkanlığında ve yaklaşık 120 işadamından oluşan bir ticaret heyetinin bu Cumartesi günü Tahran'a yapmayı tasarladığı geziye yansıyıp yansımayacağı da açıklık kazanmadı.

  Sezer fırsat Ecevit umut

  ABD'nin etkin gazetelerinden Washington Post, Başbakan Bülent Ecevit'in, Türkiye'ye istikrar ve ekonomik reform getirdiğini yazdı.

  Gazete adına yayınlanan ve ‘Türkiye için umut’ başlığını taşıyan yorumda, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, Türkiye'de demokratik hakların tam olarak yerleşmesi için bir fırsat olduğu ifade edildi.

  Washington Post, Kürt kökenli yurttaşlara sınırlı kültürel haklar verilebileceğini savundu. Gazete ayrıca, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in TBMM'yi bu yolda yönlendirebileceğini ve ifade özgürlüğüne getirilen kısıtlamaların kaldırılabileceğini ileri sürdü. Gazetenin yorumunda, Kürtçe yayın ve eğitim yapılabileceği görüşü de savunuldu.

  Cumhurbaşkanı Sezer'in, geçmişte yaptığı konuşmalarında demokrasinin ilerletilmesi yönünde sinyaller verdiği de ifade edildi ve ‘Bu da Sezer’i TBMM için Cumhurbaşkanı adayı olarak çekici kıldı' denildi.

  ECEVİT İSTİKRAR GETİRDİ

  Gazete, Bülent Ecevit'in ülkeye istikrar ve ekonomik reformları getirdiğini de yazdı ve Başbakan'ın, 9'uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in süresinin uzatılması için çabalarını hatırlattı.

  Gazete, ‘Yasalara uygun bir görev değişimi tehdit olamaz. Ecevit, Demirel’in gitmesiyle, istikrar ve reformlar tehdit altına girebileceğini söylemişti. Sezer'in göreve başlamasıyla böyle düşünmek için hiçbir neden yok' yorumunda bulundu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı