Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sezer'in yerine aday

  Hürriyet Haber
  26 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 26 Mayıs 2000 - 00:01

  Bu bir ilk

  ANKARA'da bütün gözler Anayasa Mahkemesi Başkanlığı'na yapılacak seçime çevrildi. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'den boşalan Anayasa Mahkemesi Başkanlığı için yapılacak seçimin önümüzdeki hafta gerçekleşmesi bekleniyor. Bu seçimin özelliği ilk kez bir kadın üyenin de aday olması. Başkanlık için halen biri kadın üçü erkek dört üye kulis yürütüyor. Anayasa Mahkemesi Kuruluş Yasası'na göre heyetin 11 asıl üyesi de başkanlığa aday olabiliyor. Yazılı başvuru şartı olmadığı için seçimin yapıldığı sırada bile isteyen üye başkanlık yarışına katılabiliyor. Bu yüzden seçimin yapıldığı gün bile süpriz adaylar çıkması ihtimal dahilinde. Başkan adaylığı için adı geçenler arasında mahkemenin Danıştay kökenli üyesi Mustafa Bumin, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi kökenli asıl üye Ali Hüner ile Askeri Yargıtay kökenli üye Yalçın Acargün bulunuyor. Adalet Bakanlığı'nın ilk kadın Müsteşar Yardımcısı olan, ardından Danıştay üyesi ve mahkeme asıl üyesi olan Fulya Kantarcıoğlu da başkanlığa ilk kadın aday olacak. Kantarcıoğlu, Başkan secilirse Cumhuriyet tarihinde mahkemenin ilk kadın başkanı sıfatını kazanacak. ‘‘Benden önce ağabeylerim var. Başkanlığa aday olmam’’ diyen Başkanvekili Haşim Kılıç'ın son anda süpriz aday olabileceği de öne sürülüyor.

  Sonucu yeni üyeler belirler

  ANAYASA Mahkemesi Başkanlığı'na yapılacak seçimde sonucu büyük ölçüde yeni üyeler belirleyecek. Mahkemenin iç dengesinde gerek 1998 yılındaki başkanlık, gerek 1999 yılındaki başkanvekili seçimlerinde ortak hareket eden bir ‘altılı blok’ ortaya çıkmış durumda. Bu blokun sayısı, Ahmet Necdet Sezer'in Cumhurbaşkanı olmasıyla birlikte beşe düştü. Bu blokta şu üyeler yer alıyor: Haşim Kılıç, Mustafa Bumin, Sacit Adalı, Ali Hüner, Samia Akbulut.

  Bu blokun adaylık için adı geçen Ali Hüner için oy kullanıp kullanmayacağı bilinmiyor. Ancak birlikte oy kullanma kalıbının tekrarlanabilmesi güç. Bunun nedeni blok içinde iki üyenin; Mustafa Bumin ve Ali Hüner'in aday olması.

  Bu blokun karşısındaki altı üyeden ikisi yeni üyeler ve henüz herhangi bir kararda ya da seçimde oy kullanmış değiller. Bunlar, Tülay Tuğcu ve Ertuğrul Ersoy.

  Diğer 4 üyeden ikisi de muhtemel aday. Bunlar Yalçın Acargün ve Fulya Kantarcıoğlu. Acargün'ün bundan önce katıldığı iki seçimde de 1 oy almıştı.

  Bu durumda sonucu belirleyecek olan iki önemli faktör var:

  1) Beşli blokun çözülüp çözülmeyeceği.

  2) İki yeni üye ile aday olmayan Rüştü Sönmez ve Mahir Can Ilıcak'ın ortak hareket edip etmeyecekleri.

  Fulya Kantarcıoğlu

  68 kuşağından

  Fulya Kantarcıoğlu, Anayasa Mahkemesi'nin 68 kuşağını temsil eden bir üyesi. Kantarcıoğlu, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdikten sonra Danıştay'a girdi, ardından Anayasa Mahkemesine raportör oldu. CHP'li Seyfi Oktay'ın Adalet Bakanlığı döneminde 1992 yılında Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevine getirildi. Bakanlık tarihindeki ilk kadın Müsteşar Yardımcısı ünvanını kazandı. Ardından Danıştay üyesi oldu. 1996 yılında Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından ‘‘üst düzey yöneticiler’’ kontenjanından mahkeme üyeliğine seçildi. Demokrat çizgisi ve laikliğe olan kuvvetli taahhüdü ile tanınan Kantarcıoğlu (53), emeklilik yaşı olan 65 yaşını doldurana kadar toplam 13 yıl daha mahkemede görev yapacak.

  Adı geçen adaylar

  Mustafa Bumin

  Çizgisi ortada

  Anayasa Mahkemesi asıl üyesi olan Mustafa Bumin, 1992 yılında Özal tarafından Danıştay kontenjanından seçildi. 1998 yılındaki başkanlık seçiminde Sezer'i başkanlığa taşıyan 6'lı grup içinde yer aldı. Ancak başkanvekilliği seçiminde muhafazakar Kılıç'a karşı aday oldu, yalnızca 3 oy alabildi. Bunun üzerine ikinci turda Kılıç'a oy verdi. Bumin, Refah Partisi'nin kapatılması yönünde oy kullandı. Muhafazakár bir dünya görüşü yok. Bununla birlikte, çizgisi genellikle ‘‘ortada’’ değerlendiriliyor. Başkanvekilliği için Kılıç'a oy vermiş olması ve ortada çizgisi başkanlığa aday olduğu takdirde muhafazakar kanadın desteğini almasını kolaylaştırabilir. 60 yaşında olan Bumin, 5 yıl daha görevde kalacak.

  Ali Hüner

  Sezer'e yakın

  Anayasa Mahkemesi asıl üyesi ve Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanı olan Ali Hüner, askeri yargı kökenli. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdikten sonra Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nda askeri hákimliğe başladı. 1993 yılında Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından Askeri Yüksek İdare Mahkemesi kontenjanından Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçildi. Hüner, eski mahkeme başkanı, Cumhurbaşkanı Sezer'e evine gidip gelebilecek kadar yakın olması ile tanınıyor. Hüner, başkanlık seçiminde Sezer'e, Başkanvekilliği seçiminde de Kılıç'a oy verdi. Hüner, ardından Sezer'in başkanlığı döneminde mahkeme üyeliğine ek olarak yürüttüğü Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanlığı görevine seçildi. Sezer ve Kılıç'ı seçen ‘‘Altılı Blok’’ (Sezer, Kılıç, Adalı, Bumin, Hüner, Akbulut) Hüner'in seçiminde de belirleyici oldu. Hüner (61), daha 4 yıl mahkeme üyesi olarak görev yapacak.

  Yalçın Acargün

  Özden'e yakındı

  Mahkemenin asil üyesi olan Yalçın Acargün, askeri yargıç kökenli. 12 Eylül döneminde sıkıyönetim mahkemelerinde hákim olarak görev yaptı. Acargün, mahkeme üyeliğine 1991 yılında Cumhurbaşkanı Özal tarafından Askeri Yargıtay kontenjanından seçildi. Laik çizgisinden asla ödün vermeyen bir üye olarak tanınan Acargün, Yekta Güngör Özden'in mahkeme başkanlığı döneminde kendisine en yakın üyeydi. Acargün, 1998 yılında Özden'in yerine yapılan başkanlık seçiminde Ahmet Necdet Sezer ve Güven Dinçer'e karşı aday oldu. Acargün'ün adaylığı, başını Dinçer'in çektiği laiklik konusundaki ödünsüz çizgisi ile tanınan grubun oylarının bölünmesine yol açtı. Sezer, muhafazakár üyeler Haşim Kılıç ve Sacit Adalı'nın da desteğini alarak 6 oyla birinci gelirken, Dinçer 4 oy, Acargün ise yalnızca 1 oy alabildi. Acargün, ardından ‘‘Başkanvekili’’ seçiminde muhafazakar üye Haşim Kılıç ile yarışa girdi. Ancak bu seçimde de yine 1 oy alabildi. 61 yaşında olan Acargün, dört yıl daha görevde kalacak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı