Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sezer'in tavrı hükümette kaygı yaratıyor

  Hürriyet Haber
  28.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  BAŞBAKAN Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, Bakanlar Kuruluyla, ``yaşamsal önem taşıyan konularda diyaloga ve uzlaşmaya kapalı olmasının'', Bakanlar Kurulu'nda kaygıyla karşılandığını söyledi. Ecevit, ``Cumhurbaşkanı Sayın Ahmet Necdet Sezer, adeta kendisini Anayasa Mahkemesi'nin yerinekoymaktadır'' dedi.

  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Bülent Ecevit'i Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Ecevit, görüşmeden sonra Çankaya Köşkü çıkışında gazetecilere şu açıklamayı yaptı: ``Memurlarla ilgili KHK'den sonra kamu bankalarıyla ilgili KHK'lerin de Sayın Cumhurbaşkanı tarafından geri çevrilmesi üzerine Bakanlar Kurulumuz, bugünkü toplantısında sayın Cumhurbaşkanı ile ilişkiler konusunu ayrıntılı olarak irdeledi.

  Sayın Cumhurbaşkanı'nın Bakanlar Kurulu ile yaşamsal önem taşıyan konularda diyaloga ve uzlaşmaya kapalı olması, Bakanlar Kurulu'nda kaygı ile karşılanmaktadır. Bu durumun, Bakanlar Kurulu çalışmalarını aksatması ve siyasal istikrarsızlık izlenimine yol açması, ekonomik istikrarı da tehlikeye düşürecek nitelikte bir olgudur.

  Cumhurbaşkanı ile Bakanlar Kurulu arasında KHK'lerle veya kanunlarla ilgili olarak bazı anlaşmazlıklar olabilir. Bunların çözüm yeri Anayasa Mahkemesi'dir. Fakat Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, adeta kendisini Anayasa Mahkemesi'nin yerine koymaktadır. Bakanlar Kurulu'ndaki genel izlenim budur. Bu durum, devlet yönetiminde ciddi sorunlara yol açabilir. Bakanlar Kurulumuzun bu kaygılarını bugün sayın Cumhurbaşkanı'na arzettim.

  Bu arada şunu da belirtmek isterim, memurlarla ilgili KHK konusunda ben Sayın Cumhurbaşkanı ile verimli bir diyalog kurmayı denemiştim. Fakat sonuç alamamıştım. Bankalarla ilgili son KHK konusunda da bunun önemini Sayın Cumhurbaşkanı'na geçen haftaki ziyaretim sırasında arzettim ve bu kararname reddedilirse veya geciktirilirse yaklaşık 2 milyar 250 milyon dolar tutarında bir mali yardımın tehlikeye düşebileceğini belirttim ve bu nedenle Sayın Cumhurbaşkanı'nın ilgisini rica ettim. Fakat, Sayın Cumhurbaşkanı yinebir diyalog kurma gereğini duymadan kararnameyi geri çevirdi. Bu durumda biz TBMM çalışmaya başlar başlamaz kararnameyi kanun tasarısına dönüştürerek Meclis'ten öncelikle geçirebilmek için gerekençabayı göstereceğiz.

  Fakat bu mali yardımdan çok daha önemli bir husus, Cumhurbaşkanlığı ile Bakanlar Kurulu'nun uyum içinde çalışabilmesidir.Bu konudaki eksikliğin bir an önce giderilmesini dileriz. Bu kaygılarımızı, Bakanlar Kurulu'nun bu izlenimlerini bugünkü görüşmemizde Sayın Cumhurbaşkanımız'a da arzettim.

  Kendisi bu tür yorumları çok haksız bulduğunu belirtti. Kendisinindiyaloga açık olduğunu söyledi ve böyle yorumlardan üzüntü duyduğunu belirtti. Benim de temennim şu ki eğer diyalog konusunda bir anlayış farkı, bir üslup farkı varsa, önümüzdeki günlerde, önümüzdeki dönemde bunun giderilmesi, ülkemizin yararına olacaktır. Biz her konuda hükümet olarak uzlaşı yollarını aradığımızı geçmişte gösterdik. Sayın Cumhurbaşkanı ile Bakanlar Kurulu arasında da belki bir üslup farkından kaynaklanan uzlaşmazlığın ortadan kalkacağını umarız.''

  SORULAR

  Ecevit, diyalogun sağlanması için izleyecekleri yöntemin sorulmasıüzerine, ''Bu zaman içinde kendiliğinden oluşur'' dedi. Bankalarla ilgili kararnamede vergi sistemi ile ilgili bölümün çıkarılması halinde onaylanmasının söz konusu olup olmayacağına ilişkin bir soruya da Ecevit, ''Tabii, işte diyalogdan bunlar kastediliyor. Orda kim bu yönde bir adım atmalıydı, bunları zaman içinde ilişkilerimizde bir düzene sokacağız'' yanıtını verdi. Cumhurbaşkanı'nın yakın çevresinde CHP'lilerin bulunduğu şeklindeki haberlerin hatırlatılması üzerine de Ecevit, bu konulara girmek istemediğini kaydetti. Ecevit, ''Size atfen yer alan bir haberde Sezer'in seçimi konusunda 'hata yaptık' sözleri yer alıyor'' şeklindeki bir başka soruya ise ''Hayır, böyle bir şey söylemedim'' yanıtını verdi. Bülent Ecevit, sosyal güvenlikle ilgili kararnameler konusunda Cumhurbaşkanı ile bir görüşmesi olup olmadığının sorulması üzerine de,''Hayır, fakat Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ile görüşmeleri oldu'' diye konuştu.
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı