Gündem Haberleri

  Sezer'in laikliği tıpkı bizimki gibi

  Hürriyet Haber
  18.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  FP Genel Başkanı Recai Kutan, 10'uncu Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in laiklik anlayışıyla, FP'nin savunduğu laikliğin tıpatıp aynı ve birbirine paralel olduğunu söyledi.

  Kutan, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Faruk Yücel'i kabülünde gazetecilerin soruları üzerine Sezer'in TBMM'deki yemin töreninde yaptığı konuşmayı değerlendirdi. Sezer'in üzerinde durduğu en önemli kavramın hukuk devleti olduğunu belirten Kutan, bir cumhurbaşkanının ağzından ilk kez polis devleti kavramının çıkmasının önemini vurguladı. Sezer'in hukuk devleti, demokrasi, insan hakları ve özgürlüklerinin altını çizdiğini, ekonomik gelişmeyle demokrasi arasında bağlantı kurduğunu ifade eden Kutan, yolsuzluk, soygun ve talanla mücadeleyi dile getirmesinin de çok önemli olduğunu söyledi. Sezer'in laiklik tanımı da yaptığını belirten Kutan, ‘‘Sayın Cumhurbaşkanının laiklik tarifi bizim baştan beri savunduğumuz laiklik anlayışıyla tıpa tıp aynıdır ve aynı paraleldedir. Konuşması ileriye dönük ümitlerimizi artırmıştır’’ dedi.

  Kutan, Sezer'in İran'a gitmeyeceğine yönelik açıklamasının sorulması üzerine de, Sezer'in İran'la ilgili soruya verdiği ‘‘Elimde yeteri kadar bilgi olmadan konuşamam’’ yanıtının ‘tam bir devlet adamına yakışır cevap’ olduğunu söyledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı