Gündem Haberleri

  Sezer'in güzergahında çatışma: 1 ölü

  Lütfü KARAKAŞ/SOFYA, (DHA)
  22.02.2006 - 15:58 | Son Güncelleme:

  Bulgaristan'ı ziyaret eden Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in konvoyunun kullandığı yol üzerinde meydana gelen silahlı çatışmada 1 kişi öldü.

  Sezer ve beraberindeki heyetin Bulgaristan Başbakanı Sergey Stanişev ile buluşmak için kullandığı güzergah Bulgar mafyasının hesaplaşmasına sahne oldu.

  Cumhurbaşkanı Sezer’in konvoyu geçtikten yarım saat sonra Bulgaristan’da ’Doktor’ takma kod adıyla tanınan uyuşturucu kaçakçısı, mafya lideri İvan Todorov silahlı saldırı sonucu öldürüldü. Olay olduğu sırada Sezer ve heyeti 500 metre uzaklıkta Bulgaristan Başbakanı Sergey Stanişev ile yemekteydi.

  SEZER 2 SAAT GECİKMELİ İNDİ

  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 2 günlük resmi ziyaret için eşi Semra Sezer ile birlikte yoğun sis nedeniyle 2 saat gecikme ile özel GAP uçağı ile Bulgaristan’a geldi. Sezer ve eşi için resmi karşılama töreni Aleksandır Nevski Meydanı’nda yapıldı. Bulgaristan Cumhurbaskanı Georgi Pırvanov ve eşi Zorka Pırvanov, Sezer çiftini ’Hoşgeldiniz’ diyerek karşıladı.

  Cumhurbaşkanı Sezer daha sonra tören kıtasını denetleyerek selamladı. Elinde kılıç bulunan tören kıta komutanı, Cumhurbaşkanı Sezer’e Bulgarca, birliğini denetlediği için teşekkür etti. Daha sonra iki ülkenin milli marşlarının okunmasının ardından resmi geçit töreni yapıldı.

  ‘SALDIRGANLAR KONVOYUN YARATTIĞI SIKIŞIKLIKTAN FAYDALANDI’

  Törenin ardından Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, öğle yemeğinde Bulgaristan Başbakanı Sergey Stanişev ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Sezer’in de yer aldığı konvoyun geçmesinin yarım saat ardından aynı güzargahta, ülkenin önemli mafya liderlerinden olan İvan Todorov, kendisini hedef alan bir silahlı saldırıda öldürüldü. Sezer ve Bulgar Başbakanı Stanişev’in yemek yediği Ulusal Kültür Merkezi bünyesindeki lüks restorana 500 metre uzaklıkta meydana gelen mafya hesaplaşması sonrası bölgede geniş güvenlik önlemleri alındı.

  Bulgaristan’da hakkında uyuşturucu kaçakçılığından çok sayıda soruşturma yürütülen ve ’Doktor’ lakabıyla tanınan İvan Todorov’un lüks Jaguar otomobiline silahlı saldırı düzenlendi. Saldırı sonucunda İvan Todorov olay yerinde hayatını kaybetti, şoförü ise ağır yaralandı. Yetkililer saldırganların, Cumhurbaşkanı Sezer’in konvoyundan kaynaklanan sıkışıklıktan yararlandığını belirtti.

  Ülkede özellikle son 5 yıl içinde yeraltı dünyasıyla bağlantılı 20’ye yakın işadamı ve mafya üyesi, uğradıkları silahlı saldırılarda hayatını kaybetti. Bu cinayetlerin failleri bugüne kadar yakalanamadı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı