Sezer'e ‘imzala’ mesajı

Hürriyet Haber
02 Temmuz 2001 - 00:00Son Güncelleme : 02 Temmuz 2001 - 00:01


Başbakan Bülent Ecevit, IMF Başkanı Kohler'le yaptığı telefon görüşmesinden sonra, Emlakbank'ın kapatılması yasasının hafta başına kadar çıkması için Cumhurbaşkanı'na mesaj gönderdiğini bildirdi. Ecevit, IMF ile pürüzün çıkmaması için yasanın onayını istedi.

Başbakan Bülent Ecevit, dün Hüriyet'te yer alan IMF Başkanı Horst Kohler'in Emlakbank'ın tasfiyesine ilişkin yasanın Cumhurbaşkanı'nın onayından hala çıkmamış olmasından duyduğu rahatsızlığı kendisine ilettiğini doğruladı. Ecevit, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri aracılığıyla, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e, yarın yapılacak ve Türkiye'ye 1.5 milyar dolarlık krediyi görüşecek olan IMF İcra Kurulu toplantısı öncesinde, bu yasayı onaylaması ricasını ilettiğiğini açıkladı.

Ecevit, TRT'de Pazar Panaroma programında Kohler'i telefonla kendisinin aradığını bildirdi. Ecevit, arayış nedenini de, ‘‘TBMM'nin yoğun bir çalışmayla, tüm yasaları çıkardığını bildirmek’’ olarak açıkladı. Kohler'in sevineceğini düşünerek bu bilgileri verdiğini söyleyen Ecevit, IMF Başkanı'nın kendisine aktardığı kaygı ve endişelerini de yersiz bulduğunu bildirdi. Kohler'in ilettiği kaygılardan birinin Emlakbank'ın Tasfiyesi ile ilgili yasa olduğunu da açıklayan Ecevit, bu yasanın Cumhurbaşkanı'nın onayını beklediğini hatırlattığını söyledi. Ecevit, Kohler'in kaygısına, ‘‘Ne yapalım biz yasayı çıkarttık. Sayın Cumhurbaşkanı da süresi içinde yanıtını verecek. Artık bunların üzerinde durmayın’’ sözleriyle karşılık verdiğini açıkladı. Ecevit, bu konuda önceki gün Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği'ne de 22 Haziran'da TBMM'den çıkan yasanın, IMF İcra Kurulu toplantısı öncesi imzalanması ricasını içeren mesajını yolladığını söyledi. Çankaya'dan dün Ecevit'e yasanın incelemesinin yarınki IMF İcra Kurulu toplantısı öncesine kadar tamamlanacağı güvencesi iletildi.

Ecevit, gazetecilerin sorularını yanıtlarken IMF ile ilişki kuran hiçbir ülkenin vaatlerine Türkiye kadar bağlı hareket etmediğini bildirdi. Çıkarılması beklenen tüm yasaların TBMM tatile girmeden çıkarıldığını ve bu yüzden bir sorun olacağını ummadığını söyleyen Ecevit, şöyle devam etti:

‘‘IMF ile ilişkiler her zaman her ülke için çetin ve zor olmuştur. Fakat ben bu zorlukları kendi ilişkilerimizde aşabileceğimize inanıyorum. Emlakbank yasası çıktı. Sayın Cumhurbaşkanının da yetkisi var o da inceleyecek. Türkiye demokratik bir ülke. IMF istiyor diye birtakım kurallar çiğnenemez tabi. Onlar da zaten böyle birşey beklemezler bizden. O bakımdan endişeli, kaygılı olabiliriz 'yine sorun çıkacak mı?' diye. Çünkü IMF'nin tüm ülkelerle ilişkileri zor olmuştur.’’

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı