Gündem Haberleri

  Sezer: Ortadoğu'da barış görüşmeleri yeniden başlamalı

  Hürriyet Haber
  10.07.2001 - 01:56 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer,  İsrail Savunma Bakanı Binyamin Ben Eliezer'i kabulünde, Ortadoğu Barış Süreci bağlamında Türkiye'nin bölgedeki kaygı verici gelişmeleri yakından izlediğini, bölgedeki durumun yalnız İsrail ve Filistin'i değil, tüm bölge ülkelerini olumsuz yönde etkilediğini, bu nedenle, Türkiye'nin barış görüşmelerinin yeniden başlatılması gerektiğine inandığını dile getirdi.


  Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Sezer'in, bugün Ben Eliezer'i kabul ettiği ve görüşmede Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu'nun da hazır bulunduğu hatırlatıldı.


  Açıklamaya göre, Sezer, Türkiye'nin İsrail ile arasındaki ilişkilerin karşılıklı yarar temelinde daha da güçlendirilmesi isteğine sahip olduğunu belirtti ve Ben Eliezer'in ziyaretinin iki ülke arasındaki örnek nitelikteki savunma sanayii işbirliğine güç kazandıracağı yönündeki inancını dile getirdi.


  Sezer, her iki tarafın da güvenine sahip olan Türkiye'nin, barış çabalarına elinden gelen katkıyı yapmayı sürdüreceğinin altını çizerek, İsrail ve Filistin'in üzerinde uzlaşıya vardıkları Araştırma Komitesi Raporu'ndaki önerilerin bir an önce yaşama geçirilmesinin önemine dikkati çekti.  


  İsrail Savunma Bakanı Ben Eliezer ise ortak çıkarlara sahip olduklarını belirttiği Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilere büyük önem verdiklerini, savunma sanayii alanındaki ilişkilerin daha da güçlendirilmesi amacıyla Türkiye'yi ziyaret ettiğini söyledi.


  Konuk Bakan, Ortadoğu Barış Süreci bağlamında Filistin tarafıyla barış görüşmelerine tekrar başlayabilmek için her türlü çabayı gösterdiklerini, İsrail'in barış istediğini, soruna askeri bir çözüm bulunmasının mümkün olmadığını, çözüme ancak görüşmeler yoluyla ulaşılabileceğini, şiddetin ise bu amaca hizmet etmediğini vurguladı.


  Ben Eliezer, ayrıca, Türkiye'nin Ortadoğu Barış Süreci bağlamında benimsediği tarafsız ve yapıcı tutumu, yapmakta olduğu katkıyı takdirle karşıladıklarını belirtti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı