Gündem Haberleri

  Sezer LPG yasasını onayladı

  Hürriyet Haber
  11.03.2005 - 21:23 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, LPG yasasını onaylayarak Resmi Gazete'de yayınlanmak üzere Başbakanlığa gönderdi.

  Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Sezer’in "Sıvılaştırılmış Petrol Gazları (LPG) Piyasası Kanunu ve Elektrik Piyasası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"u onaylaydı.

  Sezer’in onayladığı yasa uyarınca, LPG kullanıcıları, TSE tarafından yayınlanan kullanma kurallarına ilişkin standartlarla dağıtım şirketleri ve bayisi tarafından kendisine bildirilen usul ve esaslara uygun şekilde davranmakla yükümlü olacak.

  LİSANS ZORUNLULUĞU

  Yasaya göre tüplü LPG bayileri hariç LPG piyasasında dağıtım, taşıma, otogaz bayiliği, depolama, LPG tümü imalatı, dolumu, muayenesi, tamiri ve bakımıyla bu amaçlarla tesis kuran ve işletme faaliyetinde bulunan tüm kuruluşlar EPDK’dan lisans alacak. Lisans zorunluluğu, yasa uyarınca çıkarılacak lisans yönetmeliğinin yürürlüğe girmesiyle başlayacak. EPDK lisans yönetmeliğini yasanın yürürlüğe girmesinden itibaren altı ay içinde çıkaracak.

  Lisans almadan piyasada faaliyette bulunanlar, piyasada faaliyeti ve rekabeti engelleyen ve piyasayı bozucu eylemlerde bulunan ya da buna teşebbüs eden, dağıtıcı ya da rafinerici lisansı olmadan yurt dışından LPG ihalatı yapan, EPDK’nın istediği bilgileri vermeyen piyasa kuruluşlarıyla faaliyetleri için sigorta yaptırmayan kuruluşlara 500 milyar lira idari para cezası verilecek.

  Halen piyasada faaliyette bulunan ancak yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte lisans almak zorunda bulunan işletmeler, yasanın yürürlüğe girmesinden başlayarak bir yıl içerisinde durumlarını yeni kurallara uygun hale getirerek EPDK’ya başvuracak. Otogaz istasyonları ile içerisinde otogaz tesisi bulunan akaryakıt istasyonlarında tesis dışında kurulmuş lokanta, ticari ve sosyal amaçlı tesisler kamu mal ve can güvenliği açısından belirlenen kriterlere aykırı olamayacak. Aykırılık bulunanlar ise 2 yıl içinde durumlarını düzenleyecek.

  800 OTOGAZ İSTASYONU MUAF

  Yasa yürürlüğe girmeden önce, kurulduğu dönemdeki mevzuata göre Gayrisıhhi Müessese, İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı almış otogaz istasyonlarının bu kanun gereği belirlenen güvenlik önlemlerine uymak kaydıyla faaliyetlerine devam edecek. Böylece halen faliyette bulunan 4 bin otogaz istasyonu içinde bu üç ruhsatı bulunan 800’ü çıkarılan bu yasadan muaf hale gelecek.

  SERAMİKÇİLERE FARK ÖDEMESİ

  Yasaya göre, 1 Ocak 2005 tarihinde doğalgaza bağlanmamış ve üretimlerini LPG veya likit naturel gaz ile yapan karoseramik, vitrifiye sağlık gereçleri ve porselen sofra eşyası üreticilerinin kullandıkları LPG ve likit naturel gaz maliyeti ile aynı üretimin doğalgazla yapılmış olması halinde hesaplanacak maliyet farkı Enerji Bakanlığı bütçesinden karşılanacak. Ancak ödemelerin tutarı 30 trilyon lirayı geçemeyecek. Maliyet farkları karşılanan firmaların 1 Ocak 2003 tarihinden itibaren ilgili aylarda tahakkuk ettiği zarar alacakları miktarı kadar birikmiş olan elektrik, SSK prim ve vergi borçlarına da faiz uygulanmayacak.

  KARTET’İ KURTARILDI

  Bu yasayla, Irak’a 10 milyon dolarlık elektrik ihracat anlaşması bulunan KARTET adlı firma da kurtarılıyor. Yasaya eklenen geçici maddeyle yasal olmadan başlatılan bu ihracat yasal hale getiriliyor.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı