Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sezer, Köşk'te şarap karteline son verdi

  Hürriyet Haber
  10 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 10 Aralık 2000 - 00:01

  Ve Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Çankaya Köşkü'nde bir tabuyu daha yıktı. Daha doğrusu bu kez bir kartelin egemenliğine son verdi. Üstelik, bu bir şarap karteli. Süleyman Demirel'in Cumhurbaşkanlığı döneminde Çankaya Köşkü'nde düzenlenen resmi ziyafetlerde şarap olarak Türkiye'nin önde gelen iki üreticisinin şarapları çıkardı: Kavaklıdere ve Doluca...

  Demirel, bu büyük iki üretici karşısında bir denge politikası izler, dönüşümlü bir şekilde Kavaklıdere ile Doluca yer değiştirirdi. Bu denge politikasını bozan tek bir istisna vardı. Şeref masasında her zaman Demirel'in gözdesi Kavaklıdere'nin Kalecik Karası şarabı ikram edilirdi. Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan'ın bir keresinde ‘‘Masada ahengi bozmayalım’’ diye garsona yaptığı uyarı da kendisine Demirel'in Kalecik Karası kavından ikram yapılmasına dönük bir mesajdı. Çankaya Köşkü'nün yeni sahibi Ahmet Necdet Sezer, yabancı konuklar için verdiği yemeklerde ilk adım olarak şeref masasındaki bu ayrıcalıklı uygulamaya son verdi ve Kalecik Karası masadan kayboldu. Diğer konukların masalarında hangi şarap ikram ediliyorsa, şeref masasında da aynısı sunuluyor. Bununla kalmadı Sezer. Ramazan ayının başlamasından birkaç gün önce Ukrayna Cumhurbaşkanı Leonid Kuchma için verdiği yemekte Çankaya Köşkü tarihinde ilk kez Kavaklıdere ve Doluca dışındaki bir şarap üreticisine kapıları açtı.

  Çankaya Köşkü'nün ziyafet salonunda ilk kez Tokat'ta kurulu ünlü Diren Şarapları işletmesinin Karmen (kırmızı) ve Dörtnal (beyaz) şarapları ikram edildi. Böylelikle Sezer, herkese eşit mesafede durduğunu şarap seçiminde bile göstermiş oluyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı