Gündem Haberleri

  Sezer: İnsan Hakları devletin temeli olmalı

  Hürriyet Haber
  07.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CUMHURBAŞKANI Ahmet Necdet Sezer, ‘birey-toplum’ ve ‘birey-devlet’ ilişkilerinin yeniden düzenlenmesi gerektiğini savunarak, ‘‘Uygar ve demokratik bir devlet olmanın tüm gereklerini yerine getirecek, köklü, kapsamlı ve hızlı yapısal değişiklik ve ve düzenlemelerin de biran önce yapılmalı’’ dedi.

  Cumhurbaşkanı Sezer, 2000-2001 Adli Yılı'nın başlaması dolayısıyla, Yargıtay Başkanı Doç. Dr. Sami Selçuk'a bir mesaj gönderdi. Sezer, mesajında, Türkiye Cumhuriyeti'nin demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olduğunun altını çizerek, cumhuriyetin temel niteliklerinin ve rejimin temelinin hukuk devleti ilkesine olan bağlılık olduğunu söyledi.

  Hukuk devletini, özgürlükçü, çoğulcu, çağdaş demokrasilerin en önemli özelliği olduğunu ifade eden Sezer, şöyle devam etti:

  ‘‘Bu özellik yargı erkinin olduğu kadar cumhuriyetimizin de güvencesidir. Hukukun üstünlüğü ve hukuk devleti kavramları, insanların tarih içerisinde edindiği birikimle yeni, çağdaş ve evrensel bir boyut kazanarak günümüze gelmiştir. Hukuk devleti, kişilerin devlet gücü karşında korunmasına olan gereksinimden doğmuştur. Hukuk devleti vatandaşlarının her koşulda hukuk güvenliğini sağlamak zorundadır.’’

  Sezer, çağdaş demokrasilerdeki hukuk devleti özelliklerini ‘‘Anayasa'nın açık hükümlerinden önce, hukukun bilinen ve tüm uygar ülkelerin benimseyip uyduğu ilkelere, evrensel hukukun üstün kurallarına, yasaların üzerinde yasa koyucunun da bozamayacağı temel hukuk ilkelerine bağlı olan devlet’’ olarak sıraladı. Hukuk devleti ilkesi demokrasinin temeli olduğunu belirten Sezer, ‘‘Devletin hukuka bağlılığını, yasama ve yürütme erklerinin bağımsız yargı tarafından denetimini öngörür’’ dedi.

  Sezer, demokrasilerde tartışmasız kabul edilen bir diğer gerçeğin; yasaların, herkese aynı biçimde uygulanması gereği olduğunu belirterek, uygulamada herhangi bir ayrımcılığın, adalete olan güvenin yitirilmesine neden olacağının altını çizdi. Sezer, ‘‘Çağdaş demokratik toplumlarda olduğu gibi ülkemizde de insan hakları, devletin temeli sayılmalıdır’’ dedi. Günümüzde insan hakları konusunda köklü bir değişim yaşandığını vurguluyan Sezer, insan haklarının, bir iç hukuk konusu olmanın ötesinde, bir uluslararası hukuk konusu durumuna geldiğini söyledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı