Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sezer: Hemen ateşkes sağlanmalı

  ANKA
  09 Ağustos 2006 - 17:34Son Güncelleme : 09 Ağustos 2006 - 17:34

  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, İsrail'in Lübnan harekatı konusunda Suudi Arabistan Kralı Abdullah'a "BM'nin karar alamaması gerginliği tırmandırıyor" dedi.

  Cumhurbaşkanı Sezer'in Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdülaziz El Suud ile dün Çankaya Köşk'ünde yaptığı görüşmenin "samimi bir ortamda" gerçekleştiği öğrenildi. Sezer'in Kral Abdullah'a "İki ülke ticari ve ekonomik ilişkilerinin geliştirilmesine büyük önem veriyoruz. Sizden daha fazla yatırım istiyoruz" beklentisini aktardığını söyledi.

  SEZER'İN BM TEPKİSİ

  İki liderin İsrail'in Lübnan'a yönelik operasyonu konusunda görüş alışverişinde bulunduğu sırada Kral Abdullah'ın "İsrail'ı kınıyoruz. İsrail hem masum insanları öldürüyor hem de ülkenin altyapısını tahrip ediyor" dediği  öğrenildi. Cumhurbaşkanı Sezer'in ise Kral'a "Derhal ateşkes sağlanmalı. Türkiye bu konuya büyük önem atfediyor. Ancak BM'nin hala bir karar alamamış olmasından dolayı büyük üzüntü duyuyorum. Bu Ortadoğu'da gerginliği tırmandırıyor ve Filistin sorununun boyutlarının büyümesine neden oluyor" yanıtını verdiği belirtildi.

  KRAL'DAN KIBRISLI TÜRKLERE DESTEK

  Diplomatik kaynaklar Sezer'in görüşme sırasında Kıbrıs konusunu açarak Kral Abdullah'tan Kıbrıslı Türklere yönelik izolasyonun kaldırılması ve haksızlığa son verilmesi beklentisini aktardığını söyledi. Kaynaklar, Kral Abdullah'ın "Kıbrıslı Türkleri destekliyorum" yanıtını verdiği kaydetti. Buarada diplomatik kaynaklar Kral Abdullah'ın görüşme sırasındaki tavırlarını "Sempatik, cana yakın ve kibirsiz" olarak tanımladı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı