Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sezer, 4 ayda 2 bin vatandaşı yanıtladı

  Hürriyet Haber
  16 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 16 Eylül 2000 - 00:01

  CUMHURBAŞKANI Ahmet Necdet Sezer, 4 aylık görev süresiyle ilgili ‘çalışma karnesini’ açıkladı. ‘Memur KHK’sı'nı veto ederek hükümetin şimşeklerini üzerine çeken Sezer, Çankaya Köşkü'ne çıktığı 16 Mayıs'tan bu yana 24 yasa, 11 KHK ve 504 de Bakanlar Kurulu kararı, 19 Bakanlar Kurulu ataması, 100 vekalet tezkeresi ile 173 üçlü atama kararnamesini onayladı.

  Sezer'in, ‘Memur KHK’sı' dışında bir de üçlü atama kararnamesini onaylamayarak iade ettiği ortaya çıkarken, Çankaya Köşkü'nde halen 9 KHK ile 8 üçlü atama kararnamesinin işlemde bulunduğu bildirildi. 4 üçlü atama kararnamesinin ise hükümet tarafından geri çekildiği belirtilirken, Sezer'in bugüne kadar, 24 üniversite rektörünün yanısıra, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vekili ile Anayasa Mahkemesi'ne, Hákimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'ne birer üye seçtiği açıklandı. Sezer, 3 de af kararı imzaladı.

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Metin Yalman dün düzenlediği haftalık bilgilendirme toplantısında, şu bilgileri verdi:

  Kişisel nitelikli başvuruların 2 bin 115'i ‘‘istek’’, 518'i ‘‘çeşitli şikayet’’, 64'ü ‘‘ihbar’’ ve 14'ü de ‘‘öneriler’’ içeriyordu. Bu başvurular, gerekli işlemlerin yapılabilmesi amacıyla ilgili birimlere gönderildi. 2 bin 271 başvuru sahibine de Cumhurbaşkanlığı'nca doğrudan yanıt verildi.

  İşleme konulan başvurular içinde ilk sırayı ‘‘yerel yönetim ve kamu hizmetlerine ilişkin şikayetler’’ alırken, bunu sırasıyla ‘‘altyapı sorunları’’, ‘‘özürlü ve eski hükümlü vatandaşların iş istekleri’’, ‘‘maddi yardım talepleri’’, ‘‘sağlık hizmetlerinin sağlanması’’, ‘‘devlet memurlarının özlük hakları ve yerdeğiştirme istekleri’’ izledi.

  24 yasa, 11 KHK, 504 Bakanlar Kurulu kararını onayladı.

  1 KHK, 1 de üçlü atama kararnamesini geri gönderdi.

  Vatandaşlardan gelen 8 bin 919 başvuruyu inceledi.

  ‘Bölücü eğilim’ içeren 412 başvuruyu işleme koymadı.

  İnternetle yapılan 812 başvuru için işlem yapmadı.

  2 bin 271 vatandaşa, tek tek yanıt verdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı