Binlerce anne adayını ilgilendiriyor

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu: "Türkiye'deki sezaryen oranlarının normal doğuma kıyasla yüksek olması nedeniyle yeniden doğru zemine taşımak için 5 yıllık eylem planı hazırlıyoruz. Bir defa 100 doğum yaptıran doktor arkadaşımızın, 100 doğumundan ne kadarının primer sezaryen olduğuna bakılacak. Primer sezaryen oranı yüksekse onu uyaran bilgi notu, yani 'Siz yüz doğumunuzdan 40'ını sezaryen ile yaptınız. Bu bilimsel verilerle örtüşmüyor' diye uyarı mektubunu alacak."

AA
19 Nisan 2016 - 14:37:43

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, normal doğumun teşvik edilmesi ve sezaryen oranlarının azaltılabilmesi amacıyla 5 yıllık eylem planı hazırlandığını belirterek, "Bir defa 100 doğum yaptıran doktor arkadaşımızın, 100 doğumundan ne kadarının primer sezaryen olduğuna bakılacak. Primer sezaryen oranı yüksekse onu uyaran bilgi notu alacak." dedi.

SEZARYEN VE FAZLA ANTİBİYOTİK KULLANIMI GÜNDEMDE

Müezzinoğlu, sezaryen yerine normal doğumun teşvik edilmesine yönelik hayata geçirilecek yeni düzenlemeler hakkında bilgi verdi.

Türkiye'nin özellikle son 13 yılda sağlık hizmeti sunumunda yakaladığı başarının dünyaya örnek olduğunu belirten Müezzinoğlu, "Bu nedenle başımız dik, alnımız açık. Ancak sağlık alanında, başımızı aşımızı öne eğdiğimiz iki önemli başlık var. Bunlardan biri sezaryen-normal doğum oranlarındaki sezaryen lehine anormal bir sonuç. İkincisi de bilinçsiz ilaç tüketimi veya antibiyotiğe karşı direnci yüksek bir noktaya gelen toplum olmamız." diye konuştu.

YENİ EYLEM PLANI AY SONUNA KADAR HAZIR

Binlerce anne adayını ilgilendiriyor

Sezaryen oranlarının azaltılabilmesi için çalışmaların yapıldığını dile getiren Müezzinoğlu, şu bilgileri verdi:
"Şu anda, bu ay sonuna kadar düzenlemeleri, yeni eylem planını hazırlıyoruz. Torba Yasa'nın içinde yeni eylem planımızın ana gövdesini oluşturacak yasal düzenleme var. Buna göre, normal doğumda, normal doğumu yapan ekip ki buna doktor, hemşire, ebe, çocuk hastalıkları uzmanı gibi, yani doğuma destek veren bütün ekibin oluşabilecek malpraktis denilen doğum sonrası oluşabilecek komplikasyonlar dolayısıyla hasta davacı olduğunda çıkabilecek sonuçları, Bakanlık olarak biz üstleneceğiz. Bu konuda normal doğumu yapan ekibe 'Siz özgüvenli olun ve normal doğumu teşvik eden, onu sahiplenen duruşunuz olsun. Başınıza, sıkıntı geldiğinde de devlet olarak o sıkıntıyı biz üstleniyoruz.' diyoruz.

Deniliyor ki 'Sezaryen olsaydı, bu olmayacaktı.' Ama sezaryenle gelen komplikasyonları aile ile kimse konuşmuyor. Dolayısıyla, esas komplikasyonun minimum olduğu alan, normal doğumdur. Sezaryen, bir defa başlı başına komplikasyondur. Annenin karnını, karın iç zarını, rahmini kesiyorsunuz. Cildinde ömrünün sonuna kadar taşıdığı bir iz kalıyor. Halbuki bütün bu dokuları keserek anneye ömrünün sonuna kadar hem rahminde, hem karın iç zarında hem de karnında derin yarayı oluşturmak bile tıbben esasında kabul edilebilir değil."

TIBBİ ENDİKASYON GEREKİYORSA SEZARYEN YAPILABİLİR

Müezzinoğlu, sezaryenin ancak tıbbi endikasyon olduğunda yapılması gerektiğini vurgulayarak, "Yani gerek bebeği kurtarmak gerekse annenin sağlığını kurtarmak için bir tıbbi endikasyon gerekiyorsa, o zaman yapılabilir. Dünya verileri ile bakıldığında primer sezaryen oranı yüzde 15-20 aralığında. Biz de bu oran ne yazık ki ortalama olarak yüzde 40'lara geldi primer olarak. Sezaryenlerle birlikte baktığımızda yüzde 50'lere geldi." dedi.

100 DOĞUMDAN 40'I SEZARYEN İLE YAPILIYORSA MEKTUP GÖNDERİLECEK

 

Türkiye'ye ilişkin sezaryen oranların yüksek olduğunun altını çizen Müezzinoğlu, şöyle devam etti:
"Bu anne için de bebek için de sağlık hizmeti sunan bizler için de doğru değil. Bunu yeniden doğru zemine taşımak için 5 yıllık bir eylem planı hazırlıyoruz. Bir defa 100 doğum yaptıran doktor arkadaşımızın, 100 doğumundan ne kadarının primer sezaryen olduğuna bakılacak. Primer sezaryen oranı yüksekse onu uyaran bilgi notu, yani 'Siz yüz doğumunuzdan 40'ını sezaryen ile yaptınız. Bu bilimsel verilerle örtüşmüyor.' diye uyarı mektubunu alacak.

Bir-iki ay sonra bu oranlar yine aynı şekilde devam ediyorsa, belirli oranlardan sonraki doğumlarına kamuda da özel sektörde de SGK'nın ödeme yapmaması gündeme gelecek. Bir süre sonra bu yine aynı şekilde devam ediyorsa hekim arkadaşımızın, yeniden doğumla ilgili 2-3 aylık eğitime girmeden doğum yaptırma iznini elinden alacağız. Ayrıca o hastanenin doğum servisinde, ilgili hekimin doğum yaptırma hizmeti vermesini yasaklayacağız. Bu, kademe kademe planlanan bir yol haritası. Ay sonuna kadar son şeklini alacak."

BEBEKTEN ANNEYE MEKTUP GÖNDERİLECEK

Yapılacak düzenleme içinde yer alan diğer başlıklar hakkında da bilgi veren Bakan Müezzinoğlu, bebekten annesine mektup gönderileceğini söyledi. Müezzinoğlu, hiçbir annenin bebeğine haksızlık yapma hakkı olmadığına dikkati çekerek kimi anne adaylarının sancı çekmekten korktuğunu ifade ettiğini aktardı. Sancı çekmekten korktuğu gerekçesiyle, sezaryen ile doğum yaptırmasının bebeğe haksızlık olduğunu belirten Müezzinoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Halbuki normal doğumla yaptığı yolculukta, bebeğin akciğerleri daha sağlıklı oluyor. İmmün sistemi, direnç sistemi daha güçlü oluyor. O nedenle çocuğun sağlıklı gelişimi, normal doğum yolculuğunu yapan çocuklarda daha güçlü, sezaryenle doğan çocuklarda daha zayıf.
Bundan 20 yıl önce doğumlarımızın yüzde 90'ı normal doğum olurken, bugün için Güneydoğu ve Doğu bölgelerimizde sezaryen ve normal doğum oranlarına baktığımızda ideal rakamlar da var. Nerede? Van'da. Van'da ideal rakamlar varken İzmir'de olmamasının mantığı tamamen hekim arkadaşlarımızın anneleri iyi eğitmemeleri ve iyi yönlendirmemelerinden kaynaklanıyor."

"HEKİME CEZA VERİRİM" DOĞRU DEĞİL

Müezzinoğlu, hamile olan anne adayının, gebeliğinin ikinci ayından itibaren aile hekimleri tarafından tespit edildiğini, anne adaylarının normal doğuma teşvik için eğitilmesini öngören yeni düzenlemelerin de eylem planı içinde yer alacağını bildirdi. Müezzinoğlu, "İnşallah,çok yönlü bir eylem planı olacak. Tek boyutlu olmayacak. 'Yalnız, hekime ceza veririm,' doğru değil ama hekim arkadaşımızın da üstüne düşeni iyi yapması, ebelerimizin de daha aktif devreye girmesi, eğitim süreçlerinin daha güçlü olması, annenin normal doğuma hazırlanma sürecinde Bakanlığın devrede olması için çalışılacak." ifadesini kullandı.

HEKİMİ DOĞUMDAN MEN ETMEK YA DA HASTANENİN DOĞUM RUHSATINI İPTAL ETMEK

Eylem Planı içinde yer alacak düzenlemelerin özel hastaneleri de kapsadığını aktaran Müezzinoğlu, "SGK ile anlaşması olan özel hastanelerimizde, şu anda SGK ile onun kriterleri belirleniyor. Bunun yanı sıra doğum yapan hekimi doğumdan men etmek veya 4 hekim var dördü de aynı şekilde devam ediyorsa, o hastanenin doğum yapma ruhsatını iptal etmek. Bütün bunlar yol haritamızda var. Direk bunlarla başlayarak değil, hedefler vererek o hedeflere süreç içinde uyup uymadığına bakılacak." diye konuştu.

Müezzinoğlu, bu konuda normal doğumun teşvik edilmesi için farkındalık yaratılması amacıyla kamu spotları hazırlandığını söyledi. "Yalnız hekim, yalnız ceza olan müeyyide boyutu, sondaki yüzde 10'lık kısmı. Yüzde 80'lik kısım, bir eylem planına sahip çıkmak. Sürdürülebilir, uygulanabilir bir eylem planının oluşturulması lazım. Bunu, üniversitelerimizin, özel sektörümüzün sahip çıkması ile yapacağız. Çünkü, bu hekimliğin bir ayıbı. Hangi hekim, 'Ben 100 doğum yaptım 80"ini sezaryenle yaptım. Ben, iyi hekimim.' der. Bu şekilde doğum gerçekleştirilen hastanenin de sınıfı belirlenecek. Buranın doğum standardı düşük bir hastanedir, A sınıfı bir hastane değildir, üçüncü grup bir hastanedir.' denilecek. Hasta sahibi de bunu bilecek." değerlendirmesini yaptı.

"ANNE-BABA RIZASI, MECBURİ OLAN AŞILARDA SÖZ KONUSU DEĞİL"

Bakan Müezzinoğlu, torba yasada bebeklerde ve çocuklarda uygulanan aşılara ilişkin yeni bir düzenleme olup olmadığına ilişkinin de açıklamalarda bulundu.

Anayasa Mahkemesinin aşılara ilişkin kendilerinden bir yasal bir düzenleme hazırlanması yönünde talepte bulunduğunu belirten Müezzinoğlu, söz konusu torba yasa içinde bu düzenlemenin de yer aldığını anımsattı. Müezzinoğlu, "Anne ve babanın izni konusu, sağlıkla ilgili konularda doğru değil, reel de değil. Anne-babanın bir polionun, bir menenjit hastalığının ne olduğunu, çocuğuna nelere mal olacağını biliyor olmasını beklemek çok reel değil." dedi.

TÜRKİYE AŞILAMAYI EN İYİ YAPAN 10 ÜLKE ARASINDA 

Müezzinoğlu, bu nedenle Bakanlık olarak mecburi olan aşıların 1930 yılından bu yana düzenli olarak yapıldığını hatırlatarak, şunları kaydetti:

"Özellikle son 10 yılda aşı uygulamalarında aşı yelpazesinde 13 hastalığa karşı çocuklarımızı aşılıyoruz. Türkiye, Dünya Sağlık Örgütü verilerinde aşılamayı en iyi yapan ilk on ülke arasında bulunuyor. Bu, Türkiye'nin bugüne kadar aşılamada gösterdiği duyarlılığın bir sonucudur. Biz, su çiçeğini artık ülkemizde konuşmuyoruz. Niye? Aşılamada başarılı olduğumuz için konuşmuyoruz. O nedenle, biz difteriyi, tetanozu, boğmacayı, polioyu annenin babanın izni var mı ya da yok mu şekline getirirsek, yalnız annenin babanın kendi çocuğuna kötülük yapıp yapmaması değil, Türkiye'deki diğer çocuklara da kötülük yapıp yapmadığının da sorumluluğunu üstlenebilecek bir hukuksal yapı olabilir mi? O nedenle, anne-baba rızası mecburi olan aşılarda söz konusu değil. Bu anlamda, Anayasa Mahkemesi, 'Yasal düzenleme gerekiyor' dediği için Torba Yasa'da yasal düzenleme yapıyoruz."

 

 

Yayınlanma Tarihi : 19 Nisan 2016 - 14:15:00
Etiketler: hekim , sezaryen , doğum


  EN ÇOK OKUNANLAR

   Koç Burcu
   21 Mart - 20 Nisan

   Kişisel farkındalığınızı arttıracak, bilgi kazanmanızı sağlayacak, ama bu esnada bütçenize çok fazla zarar vermeyecek şeyler planlamalısınız. Tüm...Koç Burcu - Bugün

   Boğa Burcu
   21 Nisan - 20 Mayıs

   Başarınızı diğerleriyle de kutlayabilirsiniz. Bilgi toplamalı, bilgilerin gerçekliğinden emin olmalı ve başladığınız işleri bitirmelisiniz. Fark yaratmak istiyorsanız,...Boğa Burcu - Bugün

   İkizler Burcu
   21 Mayıs - 20 Haziran

   Evinizde ve özel ilişkilerinizde yapacağınız değişiklikler duygusal anlamda istikararı sağlayabilir. İş birliğine açık olmanız durumunda, evinizi veya yaşadığınız yeri...İkizler Burcu - Bugün

   Yengeç Burcu
   21 Haziran - 22 Temmuz

   Önemli detayları atlamadığınızdan emin olun. İstediğinizi açık açık ortaya koymak işe yarar çözümler üretmenizde size yardım edebilir....Yengeç Burcu - Bugün

   Aslan Burcu
   23 Temmuz - 23 Ağustos

   Duygusal anlamda motive bir gündesiniz. Yanlış nedenlere dayalı değişiklikler yapmak doğru olmayabilir. Olayları doğru değerlendirmeli, daha alçak...Aslan Burcu - Bugün

   Başak Burcu
   24 Ağustos - 23 Eylül

   Sahip olduğunuzdan daha fazla paranız varmış hissine kapılmayın ve aşırı harcamalardan kaçının. Sizi motive eden kişilerle görüşebileceğiniz bir hafta...Başak Burcu - Bugün

   Terazi Burcu
   24 Eylül - 23 Ekim

   Bu hafta sonu, önemli kişisel değişiklikler yapmanız durumunda kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz. Sizi bekleyen güzel bir gelecek varken lüzumsuz...Terazi Burcu - Bugün

   Akrep Burcu
   24 Ekim - 22 Kasım

   Dış etkilere bağlı duygusal durumlarla uğraşabileceğiniz bir hafta sonundasınız. Bazı kişilerin yapacağı son dakika değişiklikleri sizi asıl uğraşmanız gereken işlerden...Akrep Burcu - Bugün

   Yay Burcu
   23 Kasım - 21 Aralık

   Duyduğunuz her şeye inanmamalısınız. Belli anlaşmalar yapmadan ya da bazı sözler vermeden önce, kendi araştırmanızı bizzat yapmanızda fayda var. Bu hafta sonu, elinize...Yay Burcu - Bugün

   Oğlak Burcu
   22 Aralık - 20 Ocak

   Endişelerinizi dile getirerek olaylara netlik kazandırabilir ve doğru kararlar alabilirsiniz. Eviniz ve ailenizle bağlantılı konularla ilgilenirken daha sorumlu davranmalısınız....Oğlak Burcu - Bugün

   Kova Burcu
   21 Ocak - 18 Şubat

   Çok fazla bilgi paylaşımı size ters şekilde geri dönebilir ve size bazı bedeller ödetebilir. Bu hafta sonu, sevdiğiniz kişilerle ilişkilerinizi...Kova Burcu - Bugün

   Balık Burcu
   19 Şubat - 20 Mart

   Bu hafta sonu, bazı işleri ele alış veya uygulayış biçiminizi ya da bilgi edinme ev haber alma yöntemlerinizi gözden geçirebilirsiniz. Bu sayede kendinizi...Balık Burcu - Bugün