Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Şeytani pazarlık

  Hürriyet Haber
  17 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 17 Mart 1999 - 00:01

  FP, dün akşam siyasi yasakların kaldırılması için müthiş bir pazarlığa girdi. FP önce hükümete, ‘‘Siyasi yasakları kaldıralım, seçimin iptalinden ve gensorudan vazgeçelim’’ teklifini götürdü. Hükümetten olumsuz yanıt alınca da küskün milletvekilleri ile ‘‘Önce seçimin iptali mi, yoksa siyasi yasaklar mı?’’ pazarlığına girdi. Pazarlık sonucunda uzlaşı sağlandı.

  Küskün milletvekilleri ile birlikte tatile giren Meclis'i açan FP, dün akşam siyasi yasakların kaldırılması için müthiş bir pazarlığa girdi. FP önce hükümete, ‘‘Siyasi yasakları kaldıralım, seçimin iptalinden ve gensorudan vazgeçelim’’ teklifini götürdü. Hükümetten olumsuz yanıt alınca da 180 derece dönüp küskün milletvekilleri ile ‘‘Önce seçimin iptali mi, yoksa siyasi yasaklar mı?’’ pazarlığına girdi. Pazarlık sonucunda, gensoru sürecinin başlaması, FP'nin istediği yasaların çıkması, son olarak da seçimin iptal edilmesi konusunda uzlaşı sağlandı.

  ÖNCE HÜKÜMETLE PAZARLIK

  FP'nin kurmay kanadında yer alan bir milletvekilinin iddiasına göre, Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan aracılığı ile hükümete ‘‘Biz baştan beri 18 Nisan'da seçimin olmasını arzuladığımızı söylüyoruz. Siz 312'inci madde ile Siyasi Partiler Yasası'nın Anayasa'ya uyumuna destek verin, biz de gensoru önergesine desteklemeyelim’’ önerisi götürüldü.

  FP kurmayının iddiasına göre, Özkan gelen öneriye ‘‘Düşürmeye gücünüz yetiyorsa düşürün, pazarlıkta yokuz’’ karşılığını verdi.

  ARDINDAN KÜSKÜNLER...

  Hükümetten arzuladığı karşılığı bulamayan FP, bunun üzerine küskünlere gitti. Ancak burada da ‘‘Hangisi önce olacak?’’ pazarlığı yaşandı. Küskünler öncelikli olarak milletvekili seçiminin iptal edilmesini, ardından siyasi yasakların gündeme alınması istedi. FP ise öncelikle siyasi yasakların kalkmasını, ardından seçim iptalini istedi. Geç saatlere kadar süren pazarlık sonucunda bir orta yol bulundu. FP ve küskünlerin Meclis'teki süreci şöyle planladı:

  1- Bugün yapılacak TBMM Danışma Kurulu'na FP, gensoru önergesinin basılıp dağıtılmasını ve en geç yarın ön görüşmesinin yapılmasını önerecek. Anayasa gereği 10 gün içinde tamamlanması zorunlu olan gensorunun genel görüşmesi ise en geç haftaya salı günü yapılacak.

  2- Bu süre içinde Meclis tatil günleri de dahil hergün saat 10.00-24.00 arası çalışacak. Gensoru süreci işlerken FP'nin Danışma Kurulu'na getireceği öneri doğrultusunda Anasol-D hükümeti tarafından Meclis'e sevkedilen ve Genel Kurul gündeminde bekleyen 312'inci maddesi ile SPY'nin Anayasa'ya uyumu ile ilgili düzenleme ele alınacak. Böylece hem Tayyip Erdoğan'ın hem de Erbakan'ın siyasi yasağı kalkacak.

  3- Ardından seçim kararı ile ilgili düzünlemeye geçilecek. Küskünlerin iddiasına göre, Meclis'in aldığı seçim kararının kaldırılması iptal için yeterli. Karara dayalı olarak çıkarılan Seçim Yasasında bir düzenlemeye gerek yok.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı