Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Şeytanı asla kontrol edemezsiniz

  Razi CANİKLİGİL/NEW YORK
  29.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme: 29.06.2013 - 00:13

  Suriye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, Güvenlik Konseyi salonu girişindeki “Turkish Lounge”da Rusya meslekdaşı Vitali Çurkin ile Cenevre konferansı öncesinde son gelişmeleri değerlendirmek üzere görüşmeden önce Hürriyet’e konuştu:

  "Cenevre konferansına katılacağınızı açıkladınız, son zamanlarda çatışmalar da azaldı, Suriye için olumlu bir hava var mı?"

  "Elbette var. Biz Cenevre konferansına katılacağımızı ABD ve Rusya’ya, hatta Güvenlik Konseyi’ne de bildirdik."

  "Konferans gerçekleşmeyebilir mi?"

  "Umarız gerçekleşir. Herkes orada Suriye’deki durumu daha net görür. Bu grupların içinde cihatçılar, El Kaide, El Nusra, Libya’dan, Çeçenistan’dan Yemen’den gelen teröristler var. Avustralya’dan charter uçaklara binen teröristler, Ankara ve İstanbul’a inip, otobüslerle sınırınıza taşınıyor."

  "Elinizde Türk hükümetinin bunu yaptığına dair belge var mı?"

  "Olmaz mı, elbette var. Batı ülkelerindeki en saygın gazeteler dahi bunları yazdı. Hükümetiniz de bunu reddetmiyor ki. Bu teröristlerin hepsi Türkiye üzerinden geldi. Elimizde Türk ajanların Ankara ve İstanbul’da uçaktan inen teröristleri karşılarken çekilmiş videoları var. Başbakan Erdoğan, aramıza terör şeytanını soktu, şeytanı yaratabilirsiniz, ama şeytanı asla kontrol edemezsiniz. Teröristlere kapınızı açarsanız, kapıyı şeytana açmış olursunuz. Terör üzerinde mazeret yaratacak gri bir bölge olamaz."

  Erdoğan iyi bir Müslüman

  "Peki neden bu kadar çok Batı ülkesi, Türkiye ve Arap ülkeleri size komplo yapsın? Sizin hiç mi yanlışınız yok?"

  "Olaylar sadece Başkan Esad’ın gitmesi için başlatılmadı. Başbakan Erdoğan, Müslüman Kardeşler’le aynı siyasi ajandaya sahip. Bu oyun çok tehlikeli, Allah göstermesin eğer Suriye düşerse, işte o zaman Müslümanlar arasında sonsuza kadar devam edecek bir Sünni-Şii savaşı başlayacak. Her şey, tüm senaryo İsrail’in güvenliği için gerçekleştiriliyor. Filistin sorununu başka nasıl öldürebilirsiniz? Başbakan Erdoğan iyi bir Müslüman. Tahminim kendisi de düştüğü durumun farkında olmadan kötüye kullanılıyor."

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı