Dünya Haberleri

  Şeytan kanseri

  Hürriyet Haber
  20.10.2008 - 00:08 | Son Güncelleme:

  Efsane Tazmanya canavarı artık yok oluyor. Ama onun neslini tüketen şey çok farklı.

  Efsane Tazmanya Canavarı

  Avustralya kıtasının en yırtıcı etobur keseli hayvanı, efsane "Tazmanya Canavarı" ya da "Tazmanya Şeytanı" da artık yok oluyor. 

  Yırtıcılığıyla tüm dünyada "Tazmanya Canavarı" olarak bilinen bu keseli hayvan da nesli tükenmeye başlayan canlılar listesine girdi. İşte bu yüzden neslini kurtarmak için büyük bir kampanya başlatıldı. Ama kurtarılması çok zor. Çünkü onun neslini tüketen şey, ne yaşam alanının daralması, ne aşırı avlanması.

  Onu tüketen şey amansız bir hastalık. Garip bir şekilde, ender rastlanan bir kanser türü Tazmanya canavarlarının bir numaralı ölüm nedeni oldu. Yüzlerinde çıkan kanserli tümörler yüzünden peş peşe ölmeye başlayan Tazmanya canavarları bilim adamlarını harekete geçirdi.

  Bu yüz kanseri, en çok onlarda görüldüğü için artık "Şeytan kanseri" olarak anılıyor. Neden bu hayvanlarda bu kadar sık görüldüğünü araştıran bilim adamları ise, bunun çevre kirliliğinden kaynaklandığı sonucuna vardılar.

  Bir zamanlar sadece avlandıkları hayvanlarla beslenen Tazmanya Canavarlarının, günümüzde çöpleri de yemeye başlayınca, yemek artıklarında ve sularda bulunan kimyasal maddelerden aşırı derecede etkilendikleri belirlendi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı