Dünya Haberleri

  Şeytan’a Afrika’dan müşteri

  Hürriyet Haber
  04.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kakao zengini Fildişi Sahili’ndeki seçimleri kaybetmesine rağmen koltuğuna yapışarak kriz yaratan Devlet Başkanı Laurent Gbagbo, dünyayı karşısına alınca ünlü terörist ve diktatörlerin avukatı olarak bilinen Fransız Jacques Verges’yi tuttu.

  BATI Afrika’ın küçük ülkelerinden Fildişi Sahili’nde seçimleri kaybetmesine rağmen koltuğunu bırakmayan ve savaş tehdidinde bulunan Devlet Başkanı Laurent Gbagbo tüm dünyayı karşısına alınca ‘Şeytan’ın avukatının’ kapısını çaldı. ABD ve AB’nin seyahat yasağı koyduğu, BM’nin ise, işkenceden yargılamaya hazırlandığı ‘Devlet Başkanı’ Gbagbo, terörist ve diktatörleri savunması nedeniyle adı ‘Şeytan’ın avukatına çıkan Fransız Jacques Verges’i kiraladı. Yanına da eski Fransa Dışişleri Bakanı Sosyalist Roland Dumas’yı koydu. İki avukatın ilk işi, Yüksek Mahkeme’den Kasım ayındaki seçimlerin iptalini istemek oldu.
  2002 yılındaki iç savaşın ardından fiilen ikiye bölünen ülkenin istenmeyen Devlet Başkanı Laurent Gbagbo en ünlü avukatları tutsa da BM, ABD ve AB, sandıktan çıkan sonucu uygulatmakta kararlı. BM gözetiminde 28 Kasım’da yapılan seçimlerde ülkenin kuzeyini elinde tutan gerillaların lideri Alassane Ouattara oyların çoğunu aldı ancak Gbagbo, yenilgiyi kabul etmedi. Ülkedeki 600 BM askerini kovan ve dışarıdan müdahale olması halinde kanlı bir savaş başlatacağı tehdidi savuran Gbagbo’ya, bir dizi uluslararası yaptırım uygulandı. Seyahat yasaklarının yanısıra Dünya Bankası da Gbagbo’nun kullanabileceği ülkenin uluslararası banka hesaplarına el koydu.
  Tatlı dille çekilmiyor
  Afrika Birliği üyesi Benin, Sierra Leona, Cape Verde (Yeşil Burun) ve Kenya devlet başkanları dün başkent Abidjan’a gelerek Gbagbo’dan sorun çıkarmadan koltuğu terketmesini istedi. Gbagbo’nun arkasında ordu ve yüksek mahkeme bulunuyor.

  Çikolata piyasası tedirgin

  DÜNYA kakao ve çikolata sanayi, Fildişi Sahili’ndeki gelişmeleri en büyük kakao üreticisi olması nedeniyle yakından takip ediyor. Ülkede iki aydır devam eden siyasi gerginlik henüz kakao ihracatını etkilemedi ancak dışarıdan bir askeri müdahale ya da iç savaşın başlaması halinde dünya genelinde kakao sıkıntısı çekileceğine kesin gözüyle bakılıyor.
  Atlas Okyanusu kıyısındaki başkent Abidjan limanından son 3 ayda 600 bin ton kakao ihraç edildi. Geçen yıl aynı dönemde kakao ihracatı 5 bin ton daha az olmuştu. Kakao ihracatçıları, kriz korkusuyla uluslararası şirketlerin yoğun sipariş vermeye başladığını, sıkışmalarına rağmen tüm talebi karşıladıklarını bildirdi.

  Hitler’i bile savunurum

  JACQUES Verges’in ‘Şeytanın avukatı’ ünvanını hak ederek aldı. 86 yaşındaki Verges, ‘Hitler’i de savunur muydun?’ sorusuna ‘Tabii ki, suçlu olduğunu söylesin Bush’u da savunurum’ karşılığını vermişti. Müvekkillerinden bir kaçı şöyle:
  - Claus Barbie: Ünlü Nazi savaş suçlusu (1987)
  - Çakal Carlos: Dünyanın en ünlü teröristi Kolombiya asıllı Ilich Ramirez Sanchez. (1994)
  - Slobodan Miloseviç: Gönüllü avukatlığını üstlendi, ancak Miloseviç avukat istemedi. (2002)

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı