Seyrantepe'ye en yüksek teklif Afa İnşaat'tan geldi

Hürriyet Haber
21.08.2009 - 16:05 | Son Güncelleme:

12 firmanın şartname aldığı Seyrantepe ihalesinde 3 firma teklif verdi. İhalede verilen rakamlara göre İzmirli Afa Prefabrik İnşaat tarafından teklif edilen 112 milyon dolarlık en yüksek idare payı teklifi, iptal edilen bir önceki ihaledeki rakamın yaklaşık iki katı oldu.

Afa Prefabrik İnşaat, arsa bedeli olarak 112 milyon TL idare payı toplam gelir ödemeyi, toplam satış gelirinin 864 milyon 936 bin lirayı aşması durumunda ise yüzde 1 oranında arsa bedeli karşılığı idare payı vermeyi taahhüt etti.

Diğer teklif veren firmalar ise Aşçıoğlu İnşaat ile Özkar İnşaat oldu.

Aşçıoğlu A.Ş, Aşçıoğlu Limited Şirketi,  Viatrans A.Ş, Ofton A.Ş, Meydanbey İnşaat Ticaret Sanayi Limited, Ağaoğlu GAMA  İnşaat Madencilik Turizm İthalat İhracat Limited Şirketi İş Ortaklığı, toplam  satış geliri 1 milyar lira, toplam gelirden arsa payı karşılığı İdare payı 70  milyon lira, artan toplam satış geliri üzerinden yüzde 3 pay üzerinden teklif  verdi.

Özkar İnşaat Ticaret Sanayi A.Ş, Emlak Pazarlama İnşaat Proje Yönetimi  Ticaret A.Ş İş Ortaklığı da İdare payı toplam geliri 28 milyon 135 bin 200 lira,  toplam satış geliri 468 milyon 920 bin lira, artan toplam satış geliri üzerinden  yüzde 4 olarak teklif verdi.

TOKİ tarafından 2007 Ağustos’ta ihalesi yapılan ve Eren Talu-Alke İnşaat Ortak Girişimi yükleniminde bulunan Seyrantepe Spor Kompleksi’nin ihale sözleşmesi, bu yıl 2 Temmuz’da, yüklenici firmanın yükümlülüklerini yerine getirmemesi nedeniyle iptal edilmişti.

ÖNCEKİ İHALENİN İKİ KATI

Proje için 27 Temmuz’da yapılan ihale de gelen teklifin çok düşük olması nedeniyle iptal edilmişti. İhaleye tek başına katılan Siyah Kalem Mühendislik, yaklaşık 64 milyon TL idare payı teklifinde bulunmuştu.

TOKİ DEĞİŞİKLİĞE GİTTİ     

TOKİ, bugünkü ihaleye katılımı artırmak ve işin mümkün olan en kısa  sürede bitirilmesini sağlamak üzere şartnamede önemli değişikliklere gitti.  Firmaları mali yönden rahatlatmak üzere, “firmanın teklif ettiği idare payı  toplam gelirinin yüzde 5'inin sözleşmenin imzalanacağı güne kadar TOKİ hesabına  yatırılması” şartı kaldırıldı. Stadın bir an önce tamamlanmasını sağlamak üzere  inşaatın yapım süresi 540 günden 365 güne indirildi.

 Ayrıca stadın açılır-kapanır  çatısının, teslimden 1 yıl sonra yapılmasına imkan sağlandı. İhaleyi alan  firmaya, kredi alabilmesi için temlik verilmesi uygulaması kolaylaştırıldı.  Firmanın proje uygulayarak kaynak sağlamasını kolaylaştırmak üzere, Ali Sami Yen,  sezon bitiminde, muhtemelen gelecek yıl Haziran ayında firmaya devredilecek.

Önceki şartnamede, Seyrantepe arazisi üzerinde yapılacak olan stadyum  inşaatının tamamlanması için verilecek olan 540 günlük sürenin dolması  beklenmeden 120 gün önce, hasılat paylaşımına konu olan Ali Sami Yen Stadyumu'nun  bulunduğu alanın yüklenici firmaya teslim edilmesi öngörülüyordu.

TOKİ PAYI ÖNCELİKLİ

Komisyonun teklifleri değerlendireceğini ifade eden TOKİ Başkan Yardımcısı Ahmet Haluk Karabel, TOKİ payının öncelikli olduğunu, ardından da artan satış  gelirinin esas alınacağını bildirdi.

AFA Prefabrik Beton Sanayi Ticaret A.Ş Murahhas Azası üyesi Gül Coşkun da  gazetecilerin soruları üzerine ihale sürecinin devam ettiğini belirterek,  hazırladıkları teklifi sunduklarını söyledi. Geçen ihalede teşekkür mektubu  verdiklerini anımsatan Coşkun, gazetecilerin “Bu kez neden teklif verdiniz”  sorusuna da “Bazı şeyler daha anlaşılır” karşılığını verdi.


 

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı