Seyrantepe Tunceli ve Elazığ’ın kalkınmasına katkı sağlayacak

Hürriyet Haber
19 Ekim 2008 - 00:00Son Güncelleme : 18 Ekim 2008 - 20:36

Seyrantepe Hidroelektrik Santralı’nın açılış törenine katılan Başbakan Tayyip Erdoğan, Elazığ ve Tunceli’nin tam sınırında kurulan hidroelektrik santralin her iki ilin de gelişmesine ve kalkınmasına katkı sağlayacağını söyledi.

Yılda 180 milyon kilovatsaat enerji üretecek santralın 3.5 yılda gerçekleştirildiğini hatırlatan Erdoğan, bu hıza kamulaştırma dahil işin bütün aşamalarının özel sektör tarafından gerçekleştirilmesiyle ulaşıldığını belirtti.

Erdoğan, santralın kurulumunda bölge insanı 500 işçinin çalıştığını, zorunlu olarak dışarıdan getirilmesi gereken makine ve araç dışında herşeyin bölgeden temin edildiğini kaydetti. Erdoğan, baraj inşasının bölgede istihdam ve ticaret hayatına ciddi bir katkı sağladığını vurguladı. "Hidroelektrik enerji üretiminde potansiyelimizin yaklaşık 3’te birine denk gelen bir üretimi gerçekleştirmiş durumdayız" diyen Erdoğan, şöyle konuştu: "Şu anda ulaştığımız oran Avrupa’da yüzde 75, Kuzey Amerika’da yüzde 70 civarında. Yani biz mevcut kapasitemizi 2 katına çıkarmamız halinde ancak gelişmiş ülkeler düzeyine ulaşabileceğiz. 2010 yılında hidroelektrik enerji üretimimizi 65 bin gigavat saate, 2023 yılında da potansiyelimizin tamamını devreye alma gayreti içindeyiz."

2010’da 65 bin gigavat

Seyrantepe Hidroelektrik Santralı’nın Türkiye’nin enerji ihtiyacının karşılanmasına, bu bölgede önemli bir katkı sağlayacağını belirten Erdoğan, "Bizim hükümet olarak önceliğimiz enerji ihtiyacımızın kendi kaynaklarımıza, özellikle de hidroelektrik santrallarına dayalı olarak karşılanması" dedi. 2003 ve 2004 yılındaki düzenlemelere ilave olarak 2005 yılında çıkardıkları bir kanunla bu konuda yeni bir dönem başlattıklarını söyleyen Erdoğan, şöyle devam etti: "Devlet baraj yatırımlarını ancak 12-15 yılda bitirebiliyordu. Bazen 20 yıl... Özel sektörün imkanları ve dinamizmini bu alanda harekete geçirme kararını verdik. Ekim ayı başı itibariyle özel sektör kuruluşlarımız 1497 adet hidroelektrik santral projesini gerçekleştirmek için devlete başvurdu. Bunlardan 378 adedi gerekli lisansı alırken 135’i de inşaata başladı. Sadece geçtiğimiz Temmuz ayında yıllık üretim miktarı 10 milyar kilovat saate tekabül eden 61 proje için toplu temel atma töreni yapıldı."

Özel sektörün yanında olacağız

HİDROELEKTRİK enerji üretim tesislerinin inşasından, makine teçhizat üretimine kadar her aşamasını teşvik etmeyi sürdüreceklerini belirten Tayyip Erdoğan, şöyle konuştu: "Bu hükümetimizin en önemli hedeflerinden biridir. Bu anlamda yatırım yapan ve giderek uzmanlaşan özel sektör kuruluşlarımızın daima yanında olacağız. Türkiye’nin ihtiyacı ne kısır siyasi çekişmeler, ne de toplumsal yapımızda ayrımcılık tohumlarının yeşertilmesi değil. Bu tür yatırımlardır. "
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı