ÇANAKKALE HABERLERİ

Seyit Onbaşı'nın sırtladığı merminin ağırlığını tartıyla ölçüler

AA / Burak Akay
31.01.2015 - 12:15Son Güncelleme :

YEREL HABERLER ÇANAKKALE

AA / Burak Akay

ÇANAKKALE (AA) - Çanakkale Savaşı'nın kahramanlarından Seyit Onbaşı'nın mekanizması bozulan topa sırtladığı mermiyi sürmesinin ardından ağırlığı konusunda yaşanan tartışma kentte görev yapan alan kılavuzlarınca çözüldü.

18 Mart 1915'te müttefik donanması Çanakkale Boğazı'nı geçmek için saldırıya geçti. Bu sırada Seyit Onbaşı Rumeli Mecidiye Tabyası'nda görevliydi. Türk topçusunun yoğun karşı ateşi ve daha önceden Nusret mayın gemisinin döktüğü mayınlar bu saldırıyı püskürttü.

Yapılan atışlar sebebiyle tabyada bulunan topun mermiyi kaldıran vinci parçalandı. Bunun üzerine Seyit Ali, 215 kilo ağırlığındaki top mermilerini sırtlayarak top kundağına yerleştirdi. Seyit Onbaşının attığı mermi, İngiliz zırhlısına isabet etti. Ağır yara alan Ocean zırhlısı, sürüklenerek Nusrat Mayın gemisinin yerleştirdiği mayınlara çarparak battı. Bu atış, savaşın da seyrini değiştirdi.

Müttefik donanması bunun üzerine boğazı geçemeyeceklerini anlayarak geri çekildi. Seyit Onbaşı'nın bu kahramanlığı, zaman içinde dilden dile dolaştı. Kasım 1915’de yayınlanan Harp Mecmuası, Seyit Onbaşı’yla ilgili habere yer verdi. Ancak bu haberde, merminin ağırlığı kilogram yerine 215 kıyye olarak kayda geçirildi.

1282 grama tekabül eden kıyye ölçüsü, kilograma çevrildiğinde, Seyit Onbaşının kaldırdığı merminin ağırlığı 276 kilograma ulaştı.

Aralarında resmi kaynakların da yer aldığı bir çok belgede bu rakam kullanıldı. Mecidiye tabyasında sergilenen Seyit Onbaşı heykelinin kaidesinde de, kaldırdığı top mermisinin 276 kilogram olduğu bilgisine yer verildi.

Zaman içinde resmi kaynaklar ve tarihçiler arasında kilogram ve kıyye tartışması yaşandı.

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı'nda alan kılavuzu olarak görev yapan emekli topçu yüzbaşı Rıdvan Arı ve emekli öğretmen Zafer Aydoğan, Seyit Onbaşı'nın sırtladığı merminin ağırlığını bölgeye getirdikleri tartı ile ölçtü.

4 kişinin güçlükle taşıyıp tartıya koyduğu merminin ağırlığı 215 kilogram olarak çıktı.

Rıdvan Arı, gazetecilere yaptığı açıklamada, 25 yıl Türk Silahlı Kuvvetleri'nde görev yaptığını söyledi.

Emekli olduktan sonra yaşanan bu rakamsal sıkıntının dikkatini çektiğini ifade eden Arı, "25 yılımı topçu olarak geçirdim. Bu nedenle bu top mermilerinin orijinal olduğunu, 24 santimetrelik bu mermilerin, Seyit Onbaşının kullandığı topla aynı olduğunu biliyorum. Çanakkale’den emaneten dijital bir tartı alarak bunu Mecidiye Tabyası'na götürdük. Burada, mermiyi bir battaniyenin üzerine koyup, 4 kişi güçlükle tartıya kadar taşıdık. Dijital tartı aleti, 219 kilogram gösterdi. Ardından mermiyi indirip, darasını almak için bu kez battaniyeyi boş olarak tarttık. 5 kilogram geldiğini gördük. Yaptığım incelemede, merminin alt kısmında bulunan 1 Kg ağırlığındaki tapanın olmadığını gördüm. Bunu da ekleyince, merminin gerçekten 215 kilogram ağırlığında olduğunu tespit ettik. Bunu da fotoğraflarla belgeledik. Kafa karışıklığının bu sayede giderildiğini umuyorum” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Çanakkale haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Çanakkale ilinden Seyit Onbaşı'nın sırtladığı merminin ağırlığını tartıyla ölçüler hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 31 Ocak 2015 tarihinde saat 12 15’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Seyit Onbaşı'nın sırtladığı merminin ağırlığını tartıyla ölçüler haberi güncellenecektir.

ÇANAKKALE NAMAZ VAKİTLERİ

15 Aralık 2017, Cuma
 • İmsak
  06:35
 • Guneş
  08:22
 • Öğle
  13:21
 • İkindi
  15:43
 • Akşam
  17:57
 • Yatsı
  19:33
Sayfa Başı