Seyirci devam filmlerini sevdi, ‘Kralın Dönüşü’ 1.1 milyar dolarla şampiyon oldu

Hürriyet Haber
28 Aralık 2009 - 00:00Son Güncelleme : 28 Aralık 2009 - 09:42

Global film endüstrisinin son 10 yılına devam filmleri damgasını vurdu. 2000-2009 arası en çok izlenen filmlerde hasılat rekoru, 1.1 milyar dolarla Yüzüklerin Efendisi’nin son serisi ‘Kralın Dönüşü’ oldu. Karayip Korsanları’nın devam filmi ‘Ölü Adamın Sandığı’ 1.06 milyar dolar, ‘Batman: Kara Şövalye 1 milyar dolar gişe yaptı.

FİLM endüstrisinde son 10 yılın değerlendirmesini yapan sinema eleştirmenleri, izleyicilerin ve film stüdyoların riske girmediğini belirterek, endüstrinin devam filmler üzerine yoğunlaştığını vurguluyor. Sadece 2008’de Hollywood tarafından 475 filmin beyaz perdeye taşındığını ve seyiriciler için geniş bir yelpazesinin sunulduğunu belirten uzmanlar,
2000-2009 arasında devam filmlerinin ilgi gördüğünü ifade etti.
Milyar doları aştılar
Gişede yüksek gelir getiren filmler olarak Harry Potter serisi, Yüzüklerin Efendisi üçlemesi gibi örneklere işaret eden uzmanlar, seyircilerin önceden tanınan filmler için para harcadığına dikkat çekti. 2000 yılından bu yana dünyada en çok izlenen filmler arasında Yüzüklerin Efendisi’nin son serisi ‘Kralın Dönüşü’ 1.1 milyar dolarlık hasılata imza atarak listenin ilk sırasında yer aldı. Karayip Korsanları’nın devam filmi ‘Ölü Adamın Sandığı’ 1.06 milyar dolarlık hasılatıyla ikinci sırayı alırken, Batman’in beyaz perdedeki son temsilcisi ‘Kara Şövalye’ ise 1 milyar dolarlık gişe başarısına ulaştı. Box Office Mojo’ya göre son on yıla bakıldığında Harry Potter, Karayip Korsanları, Shrek ve Görevimiz Tehlike serileri de gösterime girdikleri yılın en çok izlenen filmleri oldu.
Marka tanınırlığı önemli
‘Hollywood.com’ sitesinin yöneticilerinden Paul Dergarabedian, “Hollywood, son 10 yılda seyircileri sinemaya çekmeninin yolunun, onlara kendilerini rahat hissetikleri bir marka vermekten geçtiğini anladı” dedi. Dergarabedian, marka tanınırlığının sinema izleyicileri üzerinde büyük bir etkiye sahip olduğuna dikkat çekerken, film stüdyolarının da riske girmekten kaçındığını belirtti. Uzmanlar başarılı filmlerin ortak noktalarının devam filmi olmalarının dışında, izleyicileri gerçeklikten koparmanın da diğer ortak özellik olduğuna dikkat çekiyor. Dergarabedian devam filmlerin izleyiciler için bir ‘kaçış yolu’ olduğunu söyledi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı