ADANA HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Seyhan Kent Konseyi Kadın Meclisi üyeleri bir araya geldi

DHA
25.12.2017 - 12:57Son Güncelleme :
DHA

ADANA, (DHA)- Seyhan Kent Konseyi bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Kadın Meclisi üyeleri, kadın sorunlarının ele alındığı tanışma yemeğinde bir araya geldi.
Toplantıya, Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar ile birlikte Cumhuriyet Halk Partisi Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen, Zülfikar İnönü Tümer, HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, Seyhan Kent Konseyi Başkanı Haşmet Biçer, Seyhan Belediyesi Meclis üyeleri, Kent Konseyi Kadın Meclisi üyeleri ve Seyhan ilçesinin kadın muhtarları katıldı.
Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, kadının sosyal yaşamda yer alması gerektiğini söylerken ülkede uygarlığı, hukuku, barışı tesis etmenin kadınsız olmayacağını söyledi. Başkan Zeydan Karalar, “Konu kadın olanca aslında hem demokrasi hem insan hakları ile uygar dünya, uygar ülke her şey akla gelir. Eğer bir ülke uygar olacaksa eğer bir ülkede hukuk tesis edilecekse kadınsız olmaz. Kadının sosyal hayatta, siyasi hayatta yöneticilik ağırlığını koyması, erkekle eş ve eşit olması söylediklerimle aynıdır. Ülkedeki barışı tesis etmek kadından geçer. Siz bizlerle yani erkeklerle eş ve eşit olmadıkça Mustafa Kemal Atatürk’ün hayalindeki uygar, laik, çağdaş, sosyal hukuk devleti olmayacaktır” şeklinde konuştu.
Seyhan Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Sema Peynirci ise bir kentte demokrasinin oluşabilmesi için eşitlik ve özgürlük ilkesinin esas alınması gerektiğini belirtti. Peynirci şöyle konuştu:
"İnsan haklarının temelinde eşitlik ve özgürlük ilkesi vardır.  Kadın hakları acısından değerlendirdiğimizde ise kadın erkek eşitliğini esas alan yönetim sistemini esas olması gerektiğini düşünmekteyiz. Yani toplumsal cinsiyet eşitsizliğini ortadan kaldırmaya yönelik çalışmalar yapmak gerekir. Yerel yönetimler demokrasinin ve katılımcılığın doğrudan uygulanabilir alanlar olduğu için, yerel yönetim anlayışının, hizmetlerinin, buna uygun olması gerekmektedir. Yerelden genele uygulanacak bu politikalar ile kadın yaşamda söz sahibi olabilecek, toplumsal, siyasal, sosyal hayatın içine girebilecektir. Seyhan Belediyesinin SEYMER’lerde binlerce kadına verdiği bu hizmeti bu anlamda çok değerli bulmaktayız.  Yine eşitlik birimini oluşturmasını da.. İste bu çalışmalar ile yerellerden genele doğru kadının yaşama karışmasına, sosyalleşmesine, söz sahibi olmasına hizmet edebiliriz."

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Seyhan Kent Konseyi Kadın Meclisi üyeleri bir araya geldi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ADANA NAMAZ VAKİTLERİ

17 Kasım 2018, Cumartesi
 • İmsak
  05:49
 • Guneş
  07:12
 • Öğle
  12:30
 • İkindi
  15:12
 • Akşam
  17:35
 • Yatsı
  18:53
Sayfa Başı