Gündem Haberleri

GÜNDEM

  "Seyfülislam teslim olmak için uçak istedi"

  Hürriyet Planet
  27 Ekim 2011 - 09:44Son Güncelleme : 27 Ekim 2011 - 13:44

  Libya Ulusal Geçiş Konseyi'ne (UGK) bağlı bir yetkili, Seyfülislam’ın Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin (UCM) bulunduğu Lahey’e gitmek için uçak istediğini öne sürdü.

  El Arabiya’nın verdiği bilgiye göre, Güney Afrikalı paralı askerler tarafından korunan Seyfülislam, güvenliğinden endişe duyduğu için mahkemeye teslim olmak istiyor. 

   

  UGK yetkilisi, 39 yaşındaki Seyfülislam’ın Lahey’e gitmek için üçüncü bir ülkenin arabuluculuk yapmasını istediğini, tercihinin ise Cezayir yada Tunus olduğunu öne sürdü.

   

  KADDAFİ'NİN CENAZESİNE AİT OLDUĞU İDDİA EDİLEN VİDEO / WEB TV 

   

  Aynı kaynak, Kaddafi’nin hayatta kalan çocukları arasında hala nerede olduğu bilinmeyen tek oğlunun, “güvence istediğini ve kendisini Lahey’e götürmesi için bir uçağın gönderilmesini talep ettiğini” belirtti.

   

  UCM tarafından, babasıyla beraber hakkında Libya halkına karşı işlediği insanlık suçlarından tutuklama kararı çıkartılan Seyfülislam, babasının öldürüldüğü geçen hafta Perşembe günü Sirte’den kaçmıştı.

  KADDAFİ'NİN SON SÖZLERİ: BANA YAPTIĞINIZ HARAMDIR / WEB TV

  Güney Afrika’nın Beeld gazetesi, Seyfülislam’ın sınıra kaçışı esnasında kendisiyle beraber olduğu ileri sürülen paralı askerler tarafından korunduğunu iddia etti. Paralı askerlerin, Kaddafi rejimi yanlısı bir şirket tarafından kiralandığı ve aynı zamanda Kaddafi’nin elmas, altın ve dövizlerini de Nijer’e taşıdığı öne sürüldü.

   

  NİJER’E KAÇTI İDDİASI
  Seyfülislam’ın, UCM'ye teslim olmayı düşündüğünü belirten ilk kişi, UGK komutanlarından Abdül Mecid Mlegda olmuştu.

   

  Mlegda, Seyfülislam’ın Nijer'e kaçmasına yardımcı olan istihbarat şefi Abdullah El Senusi’yle birlikte teslim olmak istediğini öne sürmüştü.

   

  Ancak UCM, bu konuda bir bilgileri olmadığını ve kendilerine bir teklif veya anlaşma sunulmadığını açıkladı.

   

  Mlegta, Seyfülislam’ın Nijer ve Cezayir sınırındaki bölgede olduğu ve sahte pasaportla sınırı geçmeye çalıştığı iddi etmişti. UGK yetkilileri, Seyfülislam’ın sınıra ulaşmış olması halinde Libya’yı terk etmesini engellemenin artık çok zor olduğunu belirtti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı