KONYA HABERLERİ

Seydişehir’in Mega Projesi Hayata Geçiyor

IHA
05.08.2015 - 13:24Son Güncelleme :

SEYDİŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MEHMET TUTAL, BERABERİNDEKİLERLE BİRLİKTE KUĞULU VADİSİ PROJESİ SAHASINA GEÇEREK ÇALIŞMALARIN NASIL YÜRÜTÜLECEĞİ KONUSUNDA YERİNDE İNCELEMELERDE BULUNDU.

IHA

Konya’nın Seydişehir İlçe Belediye Başkanı Mehmet Tutal, söz verilen ve mega proje olarak adlandırılan “Kuğulu Vadisi” projesinin hayata geçtiğini söyledi.
İlk adamı atılan ve fizibilite çalışmaları tamamlanan Kuğulu Vadisi projesinin çalıştayı Seydişehir Kuğulu’da yapıldı. Ev sahipliğini Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal’ın yaptığı çalıştaya, KOP İdaresi Başkan Vekili İhsan Bostancı, DSİ Konya Bölge Müdürü Mustafa Uzun, DSİ Şube Müdürleri, Tarım ve Kırsal Kalkınma Koordinatörü Mevlüt Pınarkara, Kültür Turizm Uzmanı Erdal Eren, Beyşehir Orman İşletme Müdürü Murat Sezen, Seydişehir Orman İşletme Şefi Halil Kabakçı katıldı.
“SEYDİŞEHİR’İN DEĞİL, BÖLGENİN KALKINMASINA YÖNELİK GÜZEL BİR PROJE OLACAK”
Belediye Başkanı Mehmet Tutal çalıştayda yaptığı konuşmada, Kuğulu’nun hazırladıkları büyük projelerden sadece biri olduğunu söyleyerek, “Kuğulu projemizi DSİ Bölge Müdürlüğümüz, Orman Bölge Müdürlüğümüz, KOP Başkanlığımız ile çalışmaya başlamıştık. Şimdiye kadar kurumlarımız kendi aralarında belirli bir çalışma yaptılar. Bu günkü çalıştayımızın ana nedeni kurumlarımızın yapmış olduğu çalışmaları bir araya getirip, bundan sonra ki süreçte fiili olarak uygulama sahasında yapacağımız işleri başlatmak olacak. Bu sadece Seydişehir’in değil, bölgenin kalkınmasına yönelik güzel bir proje olacak. Yani Konya’nın Abantı olmaya aday bir bölge. İnşallah Seydişehir için güzel şeyler olacak” dedi.
“PROJEYİ BELEDİYEMİZLE BİRLİKTE EN KISA SÜREDE TAMAMLAYACAĞIZ”
Belediye Başkanı Mehmet Tutal’ın kendilerine yaptığı ziyaretlerde Antalya yolu kenarında bir Kuğulu Park mevki olduğunu ve burada turizme yönelik çalışmalar yapmayı hedeflediğini kaydeden DSİ Bölge Müdürü Mustafa Uzun ise, “Seydişehir Belediye Başkanımız, bu konuda Devlet Su İşlerinin bilgisini, desteğini, katkısını rica etmişti. Biz Seydişehir’e sürekli değişik projelerle geliyoruz. Antalya’ya sürekli bu yolu kullanarak geçmekteyiz. Ancak Kuğulu Parkı, Sayın Başkanımızın bize söylemesinden sonra fark ettik ve inceledik. Yoldan çok fark edilmeyen ancak Kuğulu Park’ın içerisine girildiğinde detaylı dolaşıldığında insanı çok rahatlatan Abant kadar çok büyük olmasa da onun kadar görsel güzelliği olan ağaçlarla, sularla oluşturulmuş bir mevki. Tabi bunu biraz daha profesyonel anlamda hem büyütüp hem genişletip geliştirip ardından da bu bölgenin Konya’mızın Seydişehir’imizin turizme kazandırmamız, Seydişehir için büyük kazanım olacaktır. Bu konuda biz DSİ olarak buradaki bu suyun Kuğulu Park alanında mevcut suyun deklarasyona yönelik bir idare, yeni göletler haline dönüştürülmesi konusunda proje çalışmalarını yaklaşık 1 yıldır yürütüyorduk. Belediye başkanımızla birlikte bugün KOP Kalkınma İdaremiz burada, Orman Bölge Müdürlüğümüz burada, bu iki teşkilatımızın da burada çalışmaları ve düşünceleri var. Bunları bu masa etrafında da konuşacağız, değerlendireceğiz. İnşallah en kısa zamanda Seydişehir’e yeni bir Abant’ı kazandırmış olacağız diye düşünüyoruz” diye konuştu.
“PROJELERİN UYGULAMASINI EN KISA SÜREDE GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”
Seydişehir’in KOP bölgesi için önemli ilçelerden bir tanesi olduğunu ifade eden KOP İdaresi Başkanı Vekili İhsan Bostancı ise, ilçenin İç Anadolu’nun Antalya’ya açılan kapısı olduğunu, bu özelliği ile çok ciddi bir trafik akışına ve bir turizm potansiyeline sahip olduğunu söyledi. Kuğulu Park Projesi gündeme gelene kadar bu yolu kullananların böyle bir mekandan haberdar olmadığını belirten Bostancı, “Sayın Belediye Başkanımızın yönlendirmesi ile projeye start vermiş durumdayız. KOP İdaresi olarak bizim üstleneceğimiz görev daha önce bahsettiğim gibi burada önemli bir kırsal tarım potansiyeli var. Ciddi pazarda olan ürünler üretiliyor. Burada insanların seyahatleri sırasında konaklayabilecekleri yerler inşa edebilirsek hem Seydişehir’in gelişimi açısından hem de bu bölgede üretilen örneğin; kiraz, çilek gibi tarımsal ürünlerin yanında el işi ve benzeri ürünlerin pazarlanabileceği bir mekan. Ayrıca bölge ekonomisine katkı sağlayacak tesislerin oluşturulması planlanıyor. Biz bu tesislerin ne şekilde oluşturabileceği konusunda bir fizibilite çalışması gerçekleştireceğiz. Onun akabinde bu yapılan çalışmalar sonucunda daha çok turizm ağırlıklı olmak üzere Seydişehir Belediyesi ile birlikte projelerin uygulamasını en kısa sürede gerçekleştireceğiz” şeklinde konuştu.
Çalıştaya katılan KOP İdaresi Başkan Vekili Bostancı, DSİ Bölge Müdürü Uzun, Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Beyşehir Orman İşletme Müdürü Sezen ve beraberindekiler Kuğulu Vadisi Projesi sahasına geçerek çalışmaların nasıl yürütüleceği konusunda yerinde incelemelerde bulundu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Konya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Konya ilinden Seydişehir’in Mega Projesi Hayata Geçiyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Ağustos 2015 tarihinde saat 13 24’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Seydişehir’in Mega Projesi Hayata Geçiyor haberi güncellenecektir.

KONYA NAMAZ VAKİTLERİ

02 Aralık 2017, Cumartesi
 • İmsak
  05:59
 • Guneş
  07:41
 • Öğle
  12:50
 • İkindi
  15:23
 • Akşam
  17:39
 • Yatsı
  19:10
Sayfa Başı