KONYA HABERLERİ

Seydişehir Atıksu Arıtma Tesisi Hayata Geçiyor

IHA
28.10.2015 - 11:41Son Güncelleme :

SEYDİŞEHİR ATIKSU ARITMA TESİSİ İNŞA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR.

IHA

Konya’nın Seydişehir ilçesinde, kış aylarında yoğun yağışlar nedeniyle alt yapı yetersizliğiyle yaşanan su ve sel baskını sorunları atıksu projesi ile çözüme kavuşuyor.
Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Suğla Gölü’ne uzun zamandır Akçay Deresi ve diğer kanallar aracılığı ile milyonlarca metreküp kanalizasyon atığının bırakıldığını belirterek, bundan sonra temiz su ile tarıma kalite katacaklarını kaydetti. Bundan sonra Seydişehir’in temiz ve sağlıklı bir çevreye kavuşacağını ifade eden Başkan Mehmet Tutal, “Seydişehir’e hayırlı olsun” dedi.
Avrupa Birliği Yatırımları Dairesi Başkanlığı katkıları ile Seydişehir Atık Su Arıtma Tesisi projesinin ihalesi 16 Şubat 2015’de yapılarak çalışmalar başlatılmıştı. Diken içi mevkisinde başlatılan çalışmalar 94 bin metrekare alanda devam ediyor. Şehrin kuruluşundan bu yana kullanılan alt yapı, Seydişehir’in sert kışlarına uyum sağlayamadığı için su baskınları yaşanıyordu. Devam eden Atıksu Arıtma Tesisi Projesi kapsamında 3 bin 600 metrelik Necati Kalaycıoğlu ana hattı yerin 4,5 metre derinliğinden montajı yapılarak uzun yıllar hizmet veren asbestli 600’lük eski borular daha geniş ve uzun ömürlü 1000’lik hatlarla değiştiriliyor. Bütçesi 8,599 milyon avro olan Atıksu Projesinin bir kolu olan 3 bin 600 metrelik ana hat borularının montajı yüzde 40 tamamlanırken, hızlı bir şekilde devam eden çalışmalarda Seydişehir - Bozkır yolunun belirli bölümlerinde tek şeritli ve kontrollü olarak trafik akışına izin veriliyor. Proje ile yıl boyunca kanalizasyon ve drenaj hatlarından akan suların atık su arıtma tesisinde toplanarak değerlendirmeye alınması hedefleniyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Konya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Konya ilinden Seydişehir Atıksu Arıtma Tesisi Hayata Geçiyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Ekim 2015 tarihinde saat 11 41’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Seydişehir Atıksu Arıtma Tesisi Hayata Geçiyor haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı