MUĞLA HABERLERİ

Seydikemer’de Dev Proje Hayata Geçiyor

IHA
14.09.2015 - 15:41Son Güncelleme :

SEYDİKEMER'DE İKİ ÖNEMLİ PROJE HAYATA GEÇİYOR

IHA

Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz’ün seçim vaatleri arasında bulunan Eşen Çayı Islahı Projesi iki ayrı noktadan başladı.
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun talimatı ile hayata geçen projede nehrin şiddetli yağışlarda tarım arazilerine verdiği zararın önüne geçilmesi hedeflenirken, ilçe merkezine yapılacak gölet ve şelale ile yine gölet çevresine yapılacak rekreasyon alanlarının da yeni ilçeye can vermesi bekleniyor
BAKAN EROĞLU SEYDİKEMER’E GELMİŞTİ
Büyükşehir yasası ile ilçe olan Seydikemer’de hızlı bir değişim göze çarpıyor. İlçede bu güne kadar unutulan yolların yapımı başta olmak üzere en ücra yerleşime kadar belediye hizmetleri ulaştıran Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz’ün, Orman ve Su İşleri Bakanlığı nezdinden başlattığı girişimler de sonuç vermeye başladı. Otgöz’ün belediye başkanlığına aday olduğu günlerde ilçeye gelerek Eşen Çayı Islahının sözünü veren Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun talimatıyla 2014 ek yatırım programına programa alınan proje kapsamında 2 ayrı noktada çalışmalar başladı
TARIM ARAZİLERİ TAŞKINDAN KURUTULACAK
Söğütlüdere Mahallesi’nde bulunan Bozluca Deresi ve Karain Derelerinin birleşmesiyle oluşan ve Eşen Çayının en büyük kolu olan Akçay’da başlayan ilk etap, toplam 16. 900 metre uzunluğa sahip. Çalışmalar kapsamında Eşen Çayına en çok alüvyon getiren Bozluca’ya 12 ve Karain deresine de 27 tane olmak üzere toplamda 39 tersif bendi yapılacak. Tersif bentleri için toplamda 150 Bin m3’lük bir duvar çalışması yapılacağını belirten DSİ yetkilileri, yine yaklaşık 17 km’yi bulan Bozluca, Karain ve Akçay etaplarına da 150 Bin m3’lük bir tahkimat duvarı yapılarak derelerin disipline edileceğini ve tarım arazilerinin su taşkınlarından kurutulacağını kaydetti.
İLÇE MERKEZİ CAZİBE MERKEZİ OLACAK
Bağlı kolları dışında 90 km’yi bulan uzunluğu ile Seydikemer’in en kuzeyinden en güneyine hayat katan Eşen Çayı’nın etap etap başlayan ıslah çalışması, tarım arazilerine olduğu kadar ilçenin sosyal yaşamına da fayda getireceğe benziyor. Halen çalışmaların yürütüldüğü iki noktadan biri olan ilçe merkezindeki 2.640 metre uzunluğundaki etapta da çalışmalar büyük bir hızla ilerliyor. 80 metre genişliğinde ve 800 metre uzunluğunda suni bir göletin yer alacağı ıslah çalışmasında göleti oluşturacak bentte de şelale düşünülmüş.
ADETA KALE DUVARI
Nehir seviyesinin 1 buçuk metre altından başlayan 4 metre genişliğindeki taş duvar, yüksekliğe çıkıldıkça daralsa da, duvarın yüksekliği olan 5,5 metreye vardığında dahi kalınlığı 1 metrenin altında olmayacak. Başta ilçe merekezinde yaşayanlar olmak üzere tüm Seydikemer’in yakından takip ettiği projede, gölet ve şelalenin yapımından sonra nehir kenarında kalacak olan arazi parçacıklarına Seydikemer Belediyesi tarafından rekreasyon çalışmaları uygulanacak ve halkın kullanımına açılacak.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Muğla haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Muğla ilinden Seydikemer’de Dev Proje Hayata Geçiyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Eylül 2015 tarihinde saat 15 41’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Seydikemer’de Dev Proje Hayata Geçiyor haberi güncellenecektir.

  MUĞLA NAMAZ VAKİTLERİ
  15 Kasım 2017, Çarşamba
  • İmsak
   06:00
  • Guneş
   07:39
  • Öğle
   13:02
  • İkindi
   15:46
  • Akşam
   18:05
  • Yatsı
   19:32
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı