GeriSeyahat Ziyaretçilerini dünya yolculuğuna çıkaran müze
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
Ziyaretçilerini dünya yolculuğuna çıkaran müze

Ziyaretçilerini dünya yolculuğuna çıkaran müze

İş insanı Akın Gökyay’ın 1975 yılından bu yana 6 kıtada 110 ülkeden toplanan, Guinness Rekorlar Kitabı’na giren 412 satranç takımıyla birlikte toplam 690 satranç takımın sergilendiği müze, gezenleri dünya yolculuğuna çıkarırken, satranç kurslarına, eğlenceli buluşmalara da ev sahipliği yapıyor.

Ofis mobilyacılığı alanında dünya liderleri arasında yer alan Nurus’un ortaklarından iş insanı Akın Gökyay’ın Ankara’nın başkent oluşunun 92. yıldönümünde başkentlilere hediye ettiği Gökyay Vakfı Satranç Müzesi, yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgi odağı oldu. Modern müzeciliğin önemli örneklerinden biri olan ve ziyaretçilerini dünya yolculuğuna çıkaran, Gökyay Vakfı Satranç Müzesi’nde düzenlenen özel etkinliklerle Ankara’nın yeni kültür sanat buluşmalarının da adresi oldu. 2015 yılının 13 Ekim tarihinde konuklarını ağırlamaya başlayan Satranç Müzesi’nde satranç eğitimlerinin yanı sıra müzik dinletileri, özel gün etkinlikleri, el sanatlarını içeren atölye çalışmalarıyla (taş boyama, kağıt kıvırma sanatı eğitimleri mevcut şuanda) hizmet veriyor. 


Ziyaretçilerini dünya yolculuğuna çıkaran müze


Guinness tescilli ‘Dünyanın En Büyük Satranç Koleksiyonu’na sahip Akın Gökyay'ın 43 yıldır biriktirdiği 690 özel satranç takımının yer aldığı müze, dünyanın en büyük satranç müzelerinden biri. Amerika’dan Endonezya’ya, Tanzanya’dan Türkmenistan’a, Kırgızistan’dan İtalya’ya, Fransa’dan Yeni Zelanda’ya, Şili’den Madagaskar’a kadar 110 ülkeden toplanan satranç takımlarıyla Müze’de dünyaya yön veren olayların tasvirlerini de görmek mümkün. Uluslararası düzeyde tanınan bir marka haline gelmesi hedeflenen müze, satranç koleksiyonu ve müzenin atmosferi ile farklı sosyal grupların ihtiyaçlarına, ilgilerine yönelik hizmetler sunuyor.

Ziyaretçilerini dünya yolculuğuna çıkaran müze

Ziyaretçilerini dünya yolculuğuna çıkaran müze


“Müzemizin muhteşem bir atmosferi var. Sunduğumuz hizmetlerle Ankara’da müzeciliğe yeni bir soluk getiriyoruz. Burası yaşayan bir müze. Bambaşka dünyalara yolculuk etmek isteyen, sosyal buluşmalar, özel organizasyonlar düşünen herkes için renkli seçeneklerimiz var. Müze ziyaretçilerimizi müze kullanıcısı haline getirme anlayışıyla hareket ediyoruz. Müzemizi uluslararası platformda da tanıtmak ve bir dünya markası yapmak istiyoruz” şeklinde konuşan Gökyay Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Akın Gökyay, “Müzemize hem yerli, hem yabancı ziyaretçilerimizin ilgisi çok büyük. Kamuoyunun çok yakından tanıdığı sayısız isim de ziyaretçilerimiz arasında. Ayrıca okullardan da yoğun ziyaret talebi var. Tüm talepleri karşılayabilmek için randevu sistemiyle çalışmaya başladık. Ziyaretçilerimizin kapıdan adım attığı andan itibaren yaşadıkları şaşkınlık özellikle çocukların mutlulukları yıllar süren çabamın boşa gitmediğini gösteriyor. Müzemiz, satranç severlerin ve renkli etkinliklerin adresi oldu” değerlendirmesinde bulundu.

Ziyaretçilerini dünya yolculuğuna çıkaran müze

Ziyaretçilerini dünya yolculuğuna çıkaran müze


Satranç öğrenme ve büyük ustalarla birlikte olma fırsatı

Engelli dostu bir mimariyle tasarlanan ve 1008 metrekarelik alanda kurulan müzede bir eğitim merkezi de yer alıyor. Satranç öğrenmek isteyen her yaş grubu çocuklar, yetişkinler için bir eğitim ve paylaşım platformu oluşturmayı hedefleyen müzede, temel, orta ve ileri seviyede eğitim kursları veriyor. Hafta sonu ve hafta içi kursiyerler 10 kişi ve üzeri özel gruplara özel satranç dersleri de alıyor. Müzedeki eğitimler katılmak için web sayfasında yer alan www.gokyaysatrancvakfi.org.tr/kurumsal/egitim-merkezi başvuru formunu doldurubilirsiniz.

Ziyaretçilerini dünya yolculuğuna çıkaran müze

Ziyaretçilerini dünya yolculuğuna çıkaran müzeYorumları Göster
Yorumları Gizle