GeriSeyahat Yeşil şehir Ordu…
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
Yeşil şehir Ordu…

Yeşil şehir Ordu…

Karadeniz bölgesinde yer alan Ordu yemyeşil bir şehir… Tarihi ve turistlik gezilecek yerleriyle birçok ziyaretçiyi konuk ediyor. Yeşilin her tonunu barındıran bu şehirde oksijene doyacaksınız.

Bilirsiniz Değirmenler, dereler ve akarsular sayesinde vardır. Ordunun dere kenarlarında da değirmenlere rastlamak mümkün. Eğer yolunuz düşerse yanınıza şortunuzu, piknik yapacak nevaleyi, balık tutacak oltayı ve resim çekilebileceğiniz fotoğraf makinası almayı unutmayın.

Yeşil şehir Ordu…

 

Ordu’nun Yaylaları

Çambaşı Yaylası

Keyfalan Yaylası

Perşembe Yaylası

Argın Yaylası

Korgan Yaylası

Yeşil şehir Ordu…

 Yasonburnu Yarımadası

Yason burnu Ordu perşembe ilçesine bağlı çaytepe köyündedir. Dünyaca Tanınan Yasonburnu Kilisesi(1869) bu yarım adadır.

Yeşil şehir Ordu…

 Boztepe

Burası tamda şehre hakim olduğunuz yerdir. Yaklaşık denizden 450 metre yüksekliktedir ve kolaylık olsun diye teleferik sistemi kurulmuştur. Bu sayede Boztepe’ye tırmanmak kolaylaştırılmıştır(ücretlidir). Ayrıca ziyaretçilerini ağırlayan bu tepede çay bahçeleri ve restoran hizmeti verilmekte. Manzarayı seyrederken çayınızı yudumlayabilirsiniz.

Yeşil şehir Ordu…

 Osman Paşa Şadırvanı

Ordu Meydanda bulunan Osman paşa şadırvanı 1847 yılında ordu valisi Osman paşa tarafından yapılmadır. Ülkemizde sütunları en yüksek şadırvandır. Bir çok kez tadilat döneminden geçen şadırvan, Orduluların buluşma noktası diyebilirsiniz.

Yeşil şehir Ordu…

 

Bolaman Kalesi

Fatsa ilçesi Bolaman kasabasında meşhur bir kaledir. Mevcut kale muhtemelen Pontus Rumlarında kalmıştır. Kale bedenleri üzerinde tahminen 200 yıl önce Hazinedar ailesi taraından inşa edilen ahşap yapı sivil mimarmizin örneklerinden biridir. Karadeniz Bölgesinin en özgün sivil mimarlık örneklerinden biridir. 1980 yılında, Aile Konağı Karadeniz Teknik Üniversitesine restore edilerek halka açılması için bağışladı. Fakat Üniversite uzun yıllar restorasyonunu gerçekleştiremeyince Kültür Bakanlığına devretti. Uzun yıllardan beri Bakanlık tarafından restorasyonu bitirilemedi. Atıl bir durumda kalmıştır.

 

Yeşil şehir Ordu…

 

Gölköy Kalesi

Ordunun Gölköy ilçesinin Kale mahallesindedir bu Kale. Bir girişi vardır ve oldukça genişdir. Zamanında gözetleme ve savunma amaçlı inşa edilmiş olup 1997 yılın UNESCO tarafından dünya antik eserler listesine alınmıştır.

Yeşil şehir Ordu…

Ünye Kalesi

2500 yıllık olduğu bilinen bu kale adından da belli olduğu üzere Ordunun Ünye ilçesi içerisindedir. Fakat Köy ismini Kaleden almış olup 2. Mitradates tarafından yaptırılmıştır. 2006 yılında belediyenin kalenin  bitki örtüsünü temizleyip daha güzel görünmesini sağlamıştır.

Yeşil şehir Ordu…

 

Hoynat Adası

Perşembe ilçemizin en önemli tarihi unsurlarından biridir. Martı ve karabatak kuşlarının yaşadığı kuş cennetidir. Tepeli karabatakların yurdumuzda yuva yaptığı tek yer olarak bilinmektedir.

Yeşil şehir Ordu…

 

Ulugöl

Gölköy ilçe merkezine 17 km mesafede bulunan krater gölüdür. 250 m çapında olan gölde yaban ördeği avı yapılmaktadır. Çevresi ormanlarla kaplıdır. Kamp yapmaya uygundur. Turizme açma çalışmaları devam etmektedir.

Yeşil şehir Ordu…

 

Çiseli Şelalesi

Çiseli Şelalesi, dünyaca ünlü dolduğunu biliyor muydunuz ? Ordu’ya yolunuz düşerse muhakkak gelin ve kenardaki taşlardan şelalenin dibindeki gölete balıklama atlayın. Bu fotoğraf sizi yanıltmasın, Ordulular bilir Dereler çok taşınca göletler bozulur, burası göründüğünden de derin şuan.

Yeşil şehir Ordu…

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle