GeriSeyahat Ülkelerin isimleri nereden geliyor?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
Ülkelerin isimleri nereden geliyor?

Ülkelerin isimleri nereden geliyor?

 Haritalarda gördüğümüz, bazılarımızın da hayallerini süsleyen ülkelerin adlarının nereden geldiğini hiç düşündünüz mü? Hepimiz gün içinde çoğu zaman bu ülkelerin adlarını ansak da anlamlarını düşünmeyiz. Eğer siz de ülkelerin isimlerinin anlamlarını merak ediyorsanız bu haber tam size göre. İşte sizin için 8 ülke ve isimlerinin anlamları…

1- Ukrayna

Vizesiz ve pasaportsuz tatil avantajıyla kolayca yurt dışına çıkmak isteyenlerin favori adresi Ukrayna’nın adı yerel dilde ‘’sınır ülkesi’’ anlamını taşıyor. Bu ismin ülkenin coğrafi konumu nedeniyle verildiği düşünülüyor. Lviv, Kharkiv ve Kiev gibi şehirleri ile ülkemizden çok sayıda gezgini cezbediyor.

Ülkelerin isimleri nereden geliyor

2- Macaristan

Kış aylarında bile keyfini sürebileceğiniz kaplıcalarıyla tam bir keyif merkezi olan ülkenin adı İngilizce ‘’Hungary’’ olarak anılıyor ve ‘’on okçu’’ anlamına gelen ‘’onogur’’ sözcüğünden geldiği tahmin ediliyor. Aslında Buda ve Peşte olarak iki ayrı şehirden meydana gelen efsanevi başkenti Budapeşte de tarihi meydanları, parkları ve eğlenceli geceleriyle görülmeye değer.

Ülkelerin isimleri nereden geliyor

3- Azerbaycan

Modern mimarisi ve canlı şehir yaşamıyla ziyaretçileri en fazla şaşırtan yerlerden biri ise Azerbaycan’ın başkenti Bakü. Peki, ülke adını nereden alıyor dersiniz? Bir inanışa göre ülkenin ismi Farsça karşılığı ‘’ateş muhafızları’’ olan kelimeye dayanıyor. Diğer bir yaygın inanış ise Perslerin bölgeye hâkim oldukları dönemde yönetimde olan ‘’Atropates’in adının zamanla değişerek Azerbaycan haline geldiği.

Ülkelerin isimleri nereden geliyor

4- Amerika Birleşik Devletleri

Kıtaya bilinen ilk ayak basan kâşif Kristof Kolomb. Buna karşılık Amerika adını buranın yeni bir kıta olduğunu keşfeden Amerigo Vespuci’den alıyor. Maceralar ülkesi Amerika’yı keşfetmeye New York’la başlamaya ne dersiniz.

Ülkelerin isimleri nereden geliyor

5- Finlandiya

İskandinav coğrafyasının baş döndüren ülkelerinden Finlandiya’nın ismi ‘’Fin diyarı’’ anlamına geliyor ve bu adın kökeninin ‘’balık pulu’’ anlamındaki ‘’finna’’ sözcüğüne dayandığı düşünülüyor.

Ülkelerin isimleri nereden geliyor

6- Kazakistan

Doğu Avrupa ve Orta Asya toprakları üzerinde geniş bir alana yayılan Kazakistan’ın ismi ‘’yersiz yurtsuz dolaşmak’’ anlamındaki ‘’Kaz’’ kelimesine dayandırılıyor.

Ülkelerin isimleri nereden geliyor

7- Malta

Orta Akdeniz’de takımadalardan meydana gelen Malta’nın ismi Antik Yunan diline dayanıyor. ‘’Arı’’ ve ‘’bal’’ anlamlarına gelen ‘’melitta’’ ve ‘’meli’’ sözcüklerinin zaman içinde Malta olarak anılmaya başlandığı düşünülüyor.

Ülkelerin isimleri nereden geliyor

8- Singapur

Sakız çiğnemek gibi ilginç kurallarıyla bilinen Singapur dünyanın en küçük ve düzenli ülkelerinden. Singapur’un ismi Malay dilinde ‘’Singa Pura’’ yani ‘’aslanlar şehri’’ demek.

Ülkelerin isimleri nereden geliyor

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle