GeriSeyahat Türkiye'nin derin güzelliği: Valla Kanyonu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
Türkiye'nin derin güzelliği: Valla Kanyonu

Türkiye'nin derin güzelliği: Valla Kanyonu

Sadece ülkemizin değil dünyanın en derin kanyonlarından biri burası... Ürkütücü olduğu kadar etkileyici bir güzelliğe de sahip. Yemyeşil ormanların kapladığı Küre dağlarını adeta bir bıçak gibi kesen Valla Kanyonu'nu ilk kez gördüğünüzde önce korkuya kapılacaksınız. Bir süre sonra muhteşem manzaranın etkisiyle kendinizden geçeceksiniz.

800 metre derinliğe sahip olan Valla Kanyonu dünyanın en derin ikinci kanyonu olarak kabul ediliyor. Devrekani çayının Küre Dağları'nı binlerce yıllık bir süreç sonucunda parçalayarak oluşturduğu kanyonun uzunluğu yaklaşık 12 km. Karadeniz bölgesinin ve ülkemizin en önemli sıradağlarından birini oluşturan Küre Dağları'nın büyük kısmının kireçtaşı tabakalarından oluştuğu biliniyor.

Dağ yüzeyinin akarsular tarafından kimyasal bir süreç sonrasında aşındırılmasıyla oluşan Valla kanyonu, Devrekani ve Kanlıçay’ın birleştiği noktadan başlıyor. Cide ilçesine doğru 12 km. ilerleyen Kanyon etkileyici görünümüyle fotoğraf tutkunlarını da cezbediyor. Loç vadisi içerisinde akan Devrekani çayı vadi çıkışında 35 metre yüksekliğinde bulunan Cide barajına da rezerv oluşturmakta.

Türkiyenin derin güzelliği: Valla Kanyonu


Valla kanyonu için iki adet parkur bulunmakta. Biri rafting gibi kanyon aktiviteleri için tercih edilirken diğeri ise fotoğraf ve manzara tutkunları için kullanılan parkur. Kanyon aktiviteleri için önceden resmi makamlardan izin almak gerekirken seyir kulesi için böyle bir izne gerek görülmüyor. Aracınızla Muratbaşı köyü, Valla mahallesine ulaştıktan sonra yaklaşık 1,5 km'lik doğayla iç içe yemyeşil patika yolu takip ederek seyir kulesine rahatlıkla ulaşabilirsiniz. 

Türkiyenin derin güzelliği: Valla Kanyonu


Bölge kanyon cenneti
Küre Dağları'nın büyüleyici görünümü altında bölgede Valla kanyonundan başka Çatak ve Homa kanyonları da bulunuyor. Özellikle fotoğraf tutkunuysanız ve "Doğa manzaralarına bayılırım" diyenlerdenseniz bu kanyonları biraz zorlansanız da kaçırmamalısınız.

Türkiyenin derin güzelliği: Valla Kanyonu


Valla kanyonu her yıl birçok turisti ağırlamakta. Fakat kanyonun oldukça uzun, parkurunun zorlu ve duvarlarının yüksek olması kanyon aktivitelerini oldukça tehlikeli hale getirebiliyor. Bu nedenle uzman olmayanların, beraberinde bölgeyi iyi tanıyan bir rehber olmaksızın kanyona girmesinin son derece tehlikeli olabileceğini belirtmek gerekiyor. 1994 yılında, İTÜ’den 4 öğrencinin kanyonda kaybolmasından 14 gün sonra Cide ilçesinden çıkmalarıyla o dönem ülke gündemine yoğun bir şekilde taşınan Valla kanyonunda kanyon aktiviteleri için önceden izin almak gerekiyor.

Türkiyenin derin güzelliği: Valla Kanyonu


Küre dağları bünyesinde daha nice güzelliği de barındırmakta. Bunlardan biri de Ilıca Şelalesi. Adeta bir gelin gibi Küre ormanları içerisinde salınan Ilıca şelalesi, bölgeyi ziyaret ettiğinizde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Özgürlüğünüzü alın ve ürkütücü olduğu kadar büyüleyici bir güzelliğe de sahip olan yemyeşil Küre Dağları'nın koynundaki Valla Kanyonuna mutlaka yelken açın... 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle